Voleybol Kuralları Nelerdir?

TT: Voleybol Kuralları Nelerdir?

Voleybol sporunda altışar kişiden oluşan takımların amacı, topu birbirleriyle sahanın ortasındaki filenin üzerinden maksimum 3 vuruşla karşı takımın yarı sahasına geçirmek olan bir takım oyunudur. Voleybol oyununda her oyuncunun konumu sabittir. 3 oyuncu önde atakta dururken 3 oyuncu arkada savunmada olacak şekilde dizilimleri mevcuttur. Aynı takım topla dördüncü kez dokunduğu anda faul sayılır ve top rakip takıma geçer. Topa elle yada kolla vuruş yapılır. Ayak yada bacak top ile teması sırasında faul sayılır.

Voleybol Kuralları Nelerdir?

Voleybol Maçı Kaç Setten Oluşur?

Bir voleybol maçı tam beş setten oluşur. Fakat bu setler esnasında en az iki fark var ise 25 puana ilk ulaşmış olan takım tüm setin galibi sayılır. İlk dört set 25 puandan oynanırken son set 15 puandan hesaplanarak oynanıyor. En az iki fark bu sette de geçerli sayılır.

Voleybolda Farklı Formalı Oyuncu Nedir?

Bir voleybol maçında forması diğer takım arkadaşlarınkinden farklı olan oyuncuya ''Libero'' lakabı verilir. Bu oyuncunun görevi defansif kalmaktır. Atakta bulunamaz, blok yapamaz ve servis atışı da yapamaz. Libero ünvanlı bir oyuncu genellikle takımı arkadan gözlemleyip takım içi dengeyi sağlar. Tıpkı saha içinde bulunan bir koç gibi takımın dengesinden sorumlu olan kişidir. Ne yazık ki oyun sahası ve serbest bölge dahil herhangi bir yerden hücum vuruşunu tamamlamasına dahi izin verilmez.

Voleybolda Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar

Sizler için bu oyunun püf noktalarını ve nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili 3 altın kuralı sıralıyoruz.

Manşet: Teknik konuda en iyi oyuncular bile zorlanabilir buna dikkat etmek son derece önem arz ediyor. Son derece hazırlıklı ve her zaman antrenmanlı olmakta fayda vardır.

Servis: Servis atmak denilince en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Bunun sebebi oyunu başlatan hamleyi yaparken dengeli ve düzgün bir topla yapılması gerekir. Çünkü dengesiz ve saf güç kullanılarak yapılan vuruşlarda top lehinize gerçekleşebilir. Böyle bir senaryonun yaşanmaması için, servis atışı yapacak olan kişilerin bol bol antrenman yapmasında fayda vardır.

Blok tutma: Bu konuda her ne kadar iyi olsanız da hücum eden taraf her zaman için avantajlı oluyor. Çünkü topa vuruşu gerçekleştirirken topu atabileceği alanı görüp kör noktanızı bulabilir. Bu konuda denemeler ve bol bol antrenman yaparak kendinizi geliştirmeyi unutmayın.

Son derece önemli olan püf noktaları maddeler halinde sizlere sunduk. Bu noktalara düzenli olarak yoğunlaşırsanız sizde kendinizi geliştirip keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Voleybol Maçları İçin Kurallar Nelerdir?

Dilerseniz sokağınızda, dilerseniz belediyenin tesislerinde voleybol oynaya bilirsiniz. Fakat profesyonel maçlarda uyulması gereken kurallar mevcuttur. Bu kurallar;

 • Topun ağırlığı 260 ile 280 aralığında olmalıdır. Topun genişliği ise 65cm olmalıdır.
 • Sahanın büyüklüğü 9 x 18 metre büyüklüğünde olmalıdır. Saha tam ortadan ikiye ayrılır ve her setin sonunda takımlar yer değiştirir.
 • Oyun sırasında ne sebeple olursa olsun bir oyuncu rakip sahanın alanına basamaz.
 • Sahayı ikiye bölen filenin uzunluğu erkekler için 2m43cm olarak ayarlanırken, kadınlar için ise 2m24cm olacak şekilde ayarlanmıştır.
 • Bazı durumlar dahilinde iki takımın da ortak kararı olursa bu file daha da aşağıya indirilebilir.
 • Ortadan ikiye ayrılan her sahanın en arkasında bulunan servis alanı adlı bir alandan tek vuruş yapılarak rakip sahaya topun gönderilmesi gerekir.
 • Servis atışı, servis alanı dışında yapılırsa veya servis yaparken oyuncunun ayağı ile çizgiyi geçmesi durumunda servis atışı geçersiz sayılır.
 • Eğer oyun kapalı bir alanda oynanacaksa mekanın tavan yüksekliği minimum 7,8 metre olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Oyun servis atışı ile başlar ve bu atış ister avuç içi ister yumrukla rakip yarı sahaya gönderilmesi gerekir.
 • Aynı oyuncu oyun esnasında topa ard arda iki kere dokunamaz.
 • Oyuncular topu hiç bir sebeple elleriyle sabit tutamazlar.
 • Top rakip takımın yarı sahasında çizgi sınırları içerisinde yere değerse, topu atan takım bir puan kazanır. Fakat top sınır çizgisinin dışına rakip topla temas etmeden değerse topu atan takım yerine diğer takım bir puan kazanır.
 • Hiç bir oyuncu topa bel bölgesinden aşağısı ile temas edemez.
 • Fileyi tutmak, fileyi çekmek, file ile temasta bulunarak topa vurmak kural dışı sayılır ve faul olarak değerlendirilir. Faul olduğunda ise top doğrudan rakibe geçer.
 • Maç esnasında üst üste üç set kazanılırsa bu setleri kazanan takım maçı kazanmış sayılır.

Yukarıdaki bahsi geçen maddeler voleybol maçları oynanırken geçerli olan esnetilemez kurallardır. Bu kuralların uygulanmadığı profesyonel maçları görmeniz mümkün değildir. Eğlence maçları dahi olsa bu kurallara uyularak yapılır.

Kaynakça

 1. SporDurağı. “Spor Terimleri”. Erişim 19 Mayıs 2022. https://sporduragi.com

 

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo