Tuzak Sorulara Doğru Yanıtlar - 4

TT: Tuzak Sorulara Doğru Yanıtlar - 4

İş görüşmelerinde bazı "tuzak" sorular vardır. Bunlar işi alıp almayacağınızı direkt etkiler. Bu sorular İK şirketleri ve danışmanları tarafından titizlikle hazırlanır. Verilen cevapların her birinin bir anlamı vardır. Aslında bu sorulara verilmesi gereken doğru cevaplar da bellidir.

Tecrübelerinize Yönelik Sorular ve Hazırlıkları

1 - Satışları veya karı artırmak için yaptınız?

İşte bu can alıcı soruda gerçekten sizin fikirleriniz ve çabanızla elde edilen bir başarı varsa alçak gönüllülüğe gerek duymadan konuşabilirsiniz. Neyi nasıl yaptığınızı hiç boşluk olmayacak şekilde anlatmalısınız. Eğer tam olarak size ait olmayan bir başarı ise bu, en iyisi takım arkadaşlarınızla birlikte bu başarıyı elde ettiğinizi açıkça söylemek ve neler yaptığınızı dürüstçe anlatmaktır.

2 - Maliyetlerin azalmasına katkıda bulundunuz mu? Nasıl?

Ayrıntılı ve somut örnekler verin.

3 - Yıl içinde ne kadar bütçe istediniz?

Sorumluluklarınıza dair örnek verin. Bütçenin nasıl oluşturulduğunu anlatın ve departmanınızın bütçesinin kullanılmasında oynadığınız rolü anlatın.

4 - Son işinizde size bağlı çalışan kaç kişi vardı?

Departmanınızın yapısını ve yönetici olarak olarak rolünüzü anlatın. Böylelikle size bağlı çalışan az sayıda insan varsa bile görevinizin önemi anlaşılır.

5 - Şu anki ya da son görevinizle ilgili en çok neleri seviyordunuz? En az neleri seviyordunuz?

Burada dürüstlük yine önemli. Ancak cevap verirken dürüst olmak adına bu görecede sizden beklenenleri kötülememelisiniz. Her zaman oldukça diplomatik bir yaklaşım işe yarar.

6 - Şu anki ya da son görevinizde elde ettiğiniz en önemli başarılar nelerdir?

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sizin özellikleriniz ve becerilerinizi değil, gerçekten yapmış olduklarınızı aktarıyor olmanızdır. Bunları çoğu zaman özgeçmişinizde yazsa da sözlü olarak anlatmak, neyin neden önemli olduğunu vurgulamak etkileyici olabilir.

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo