Türkiye'ye Yapılan Hata - 4

TT: Türkiye'ye Yapılan Hata - 4 - Darbeler

  • Darbe

    Darbe

Darbeler

Türkiye'nin bütün kayıplarını alt alta yazsak, bu listede darbeleri en üste yazmamız gerekecek. Darbeler ile Türkiye'ye verildiği zararı algoritmik olarak hesaplamak lazım. Toplam zararı bulmak imkansız olsada, belli ölçülerde ifadeler söylenebilir.

Bir örnek verelim; Aşağıdaki çizelgede Türkiye'nin yıllık büyüme oranları var. 60, 70, 80'li yıllarda darbelerin olduğu dönemlerde baktığımızda, gözle görülür düşüş var. İlginç olansa, Türkiye'nin en büyük gelişmeyi yakaladığı yılların hemen ertesinde darbelerin gelmesi ve bir anda Türkiye'nin önünün kesilmesidir. 

Türkiye'ye Yapılan Hata - 4 - Darbeler - Türkiye'nin yıllık büyüme oranları

Türkiye'de hiç darbe olmasaydı, tahminen her Türk vatandaşı en az bir kaç kat daha zengin olabilirdi. Darbeler, direkt vatandaşın cebindeki paraları azaltıyor ve sadece parayı azaltmakla kalmayıp bir de Türkiye'nin sanayileşmesinde, ihracatında, turizminde, ar-ge çalışmalarında, eğitim sektöründe, çok büyük vurgunlar yapıyor. Yarım asırda 4 - 5 darbe yaşamış bir ülkede, bu darbeler olmasa, kişi başına milli gelir çok yüksek düzeylerde olabilir. Ayrıca istikrarsızlık, güvensizlik, darbelerin ön hazırlığı için bilinçli çıkarılan çatışmaların verdiği, toplumsal kutuplaşma gibi bir çok dolaylı zararı olan darbeler, umarız ki, tarihin çöp sepetine atılmıştır.

Eski darbe dönemlerinden büyük ders çıkartan bu millet, son darbe girişimine karşı çıkarak ne kadar bilinçlendiğini tüm Dünya'ya 24 saatte göstermişti. 

Darbeler sadece geri kalmış, gelişmeyen 3.Dünya ülkelerine yakışan eylemlerdir. Darbelerin olduğu bir ülkede refah seviyesi hiç bir zaman gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkamaz. Tamamen tarihte kalması gereken bir şey bu. Dünya'daki hiç bir darbe dış güçlerden destek almadan olmamıştır. Bu haliyle darbelere destek veren insanlar intihara teşebbüs eden insanlar gibidir. Yani kendilerine en büyük zararı verenlerdir. 

Yüzyıllık tarihinde hiç darbe yaşamayan bir Türkiye olsaydı, şuan Dünya'nın ilk 10 ekonomisi arasında olacaktı. Bu fırsatlar her ne kadar kaçmış gibi görünse de, önemli olan ders çıkarıp aynı hataları yapmamaktır. Türkiye tüm bunlardan ders çıkardı artık. Kendi tankını, uçak gemisini, İHA'larını, uydularını, neredeyse tüm silahlarını üretebilecek duruma geldi. Tarihin akışını değiştiren bu millet tekrar başını kaldırıyor. Ayağa kalk Türkiye. Dünya yönetilmek için tekrar seni bekliyor. 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo