Türkiye'ye Yapılan Hata - 2

TT: Türkiye'ye Yapılan Hata - 2 - Devrim Arabası

  • Devrim Arabası

    Devrim Arabası

Yıl 1961 - Devrim Arabası

Türkiye kötü günler geçirmiş halde. Uçak fabrikasını çok kötü bir sonla kapatan Türkiye'yi maalesef daha kötü bir başarısız bir girişim bekliyordu.

Türkiye'nin kendi arabasını üretmek için 23 mühendis kolları sıvıyor. Geceli gündüzlü çalışıp dönemin imkansızlıklarına rağmen büyük bir başarıya imza atıyor. Devrim 1, 2, 3 adlı 3 tane yerli araba üretmeyi başarıyorlar. Hemde tüm parçaları Türkiye 'de üretiliyor. Üstelik motorunu da Türk mühendisler yapıyor.

Fakat öyle bir şanssızlık yaşanıyor ki, akıllara zarar. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Cumhuriyet Bayramı'nda bu arabaları tüm Dünya'ya tanıtmak için harekete geçiyor. Araçlarda her şey hazır. Herkes heyecanla bekliyor o an, fakat Cumhurbaşkanı'nın bindiği araç 100 metre bile gidemeden homurdanarak duruyor. Öfke ile ne olduğunu soran Cemal Gürsel'e araca benzin konulmasını unutulduğunu söyleniyor.

Aylarca verilen emek, heyecan, umutlar, hepsi bir kaç saniye içerisinde bitiyor. Bir anlık unutkanlık ve yüzyıl ödenemeyen bedel. Proje tamamen kaldırılıyor. Aradan 50 yıl geçmesine rağmen, bir tabu haline gelen yerli araba üretme hayali ne yazıktır ki, hala gerçekleşmiş değil. 

Dünya'nın en büyük düşünürleri bile hatalar olmadan başarının gelmesinin mümkün olmayacağını söylüyor. Peki biz neden hemen pes ettik. Edison bile elektriği icat etmek için binlerce başarısız girişimde bulunmamışmıydı. Hem burada sadece benzin unutulduğu için dev proje çöpe gidiyor. Yerli arabanın Türkiye için önemini anlatmaya kitaplar yetmez. 

Araba üretimi sadece basit bir sanayi üretimi değildir. Arabayı üretmek için kullanılan onlarca dalda farklı teknoloji var. Araba ürettikçe Türkiye bu alanlarda çağ atlayacak, teknoloji ihraç edecek, hem markalaşmada, hemde ihracatta, her türlü alanda büyük kar sağlayacaktır.

Hiç bir şey için geç değil, başarı orada bir yerde duruyor, uzanmak lazım. Ne olur, bir daha bu tür girişim olduğunda en küçük sorunlarda pes edilmesin, destek olunsun. Bu hayat kadar, içtiğimiz su kadar önemli. Bunun bilincinde olmalıyız. 

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo