Terör Sorununu Çözmek İmkansız Mı?

TT: Terör Sorununu Çözmek İmkansız Mı?

Terör sorununu çözmek için daha önce birçok defa çeşitli yöntemler denenmiştir. Buna hepimiz şahidiz. Peki sonuç ne oldu? Terör durmadı. Ama her sorunun çözümü var olduğu gibi bunun da vardır. Sadece belirlenecek strateji doğru olmalı. Peki ne gibi stratejiler söz konusu? Doğru ve kararlı bir strateji var mı?

Bence Türkiye'de, Terör Sorunu'nda olduğu gibi Ceza Hukuku'nda da büyük bir boşluk var. Öncelikle Ceza Hukuku'nu düzenlemeliyiz. "Cezalar caydırıcı olmalı, teşfik edici değil".

Ceza Hukuku'nda gidilecek değişiklik arasında başta "İDAM 'ın geri getirilmesi" olmalı. Sonra cezalar suç işleyeni değil, suçsuzu yani mağduru korumalı. Cezalar ağırlaştırılmalı ve kişiye özel cezalar kalkmalı. Adalet önünde herkes eşit seviyeye getirilmeli. Yani Adalet önünde parası olan değil insanlıktan nasibini almış olan insanlar hakkını savunabilmeli. Türkiye'de yaşayan bir vatandaş, bir insan yolda arkasına bakmadan yürüyebilmeli. Güveneceği bir merci olmalı. Yanılıyor muyum?

Eğitimin yollarını kesmek yerine açmak lazım. Lakin hala ülkemizde birçok insanlıktan nasibini almamış insan var. Eğitim ile bunun önüne geçilmeli. Eğitim'de köklü değişimler şart. Bunları farklı bir zamanda istek üzerine ele alabiliriz.

Daha sonra Terörle Mücadele de yapılacak ele alınmalı.

Terörle Mücadele de öncelikle belirlenmiş olan finans kaynakları ve destekleyiciler engellenmeli. Nakit akışı kesilmeli, sağlayanlar hakkında gerekli, daha önce değişiklik yapılmış Ceza Hukuku'na göre cezalar verilmeli. Terör'e destek veren ülkelerle politik ilişki yeniden gözden geçirilmeli. Eminim ki, bugünkü üzücü olay sonrası şu anda Avrupa'da en başta Almanya, İngiltere ve Fransa Senato üyelerinden bazıları, diğer ülkeler arasında İsrail ve Amerika içerisindeki İsrail asıllı Senato üyelerinden bazıları olmak üzere şampanya eşliğinde bunu kutluyorlardır. Dost veya Müttefik kostümü altında birçok düşmanımız var. Bu yüzden gerekli politik ilişkiler yeniden gözden geçirilmeli. Konum bakımından TÜRKİYE dünyanın en önemli ülkesi. İnsanlık bakımında da örnek alınacak ülkeler arasında.

Askeri Operasyonlar durdurulmamalı, bilhassa Irak'ın kuzeyinde ya da diğer adıyla Kürdistan denilen yerde. Irak hükümeti ile gerekli görüşmeler yapılıp destekçi ve yandaşları Türk Adaleti önüne çıkarmalıyız ya da gerekli cezaları Irak hükümeti vermeli. Bu İran hükümeti için de geçerlidir. Bu konuda İsrail hükümetine de bir nota verilmeli. PKK'yı destekleyen ülkelere gerekli tavrı görmeliler.

Aslında PKK'dan daha büyük bir Terör içimizde. Biliyor musunuz?

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo