Teleskop Nedir?

TT: Teleskop Nedir?

Teleskop Nedir? - Uzman C.Halil Özdemir - https://www.chalilozdemir.com

Uzay bilimi hakkında ki birçok gelişmede başrol de olan bu icat uzaydan gelen her türlü frekansı görüntüleyen astronomların vazgeçilmez aracı. Kısaca en önemli rasathane cihazlarındandır. İlk defa 1608’de Hollandalı bir gözlük üreticisi tarafından bulunur. Bundan 1 yıl sonrada uzayda pek çok gelişmeye taban hazırlayan gök bilimci Galileo Galilei tarafından ilk defa gökyüzü gözlemlemek için kullanılmıştır.

Galileo’nun o zamanlarda idam olmasına neden olan bu alet ultraviyole, kızılötesi ve röntgen ışınları gibi lüzumlu delilleri izlememizde büyük rol oynamıştır. Kırıcı ve yansıtıcı olmak üzere 2 tür teleskop vardır. Bunlar ışınları geçirmesine göre adlandırılmıştır. Teleskop tasarlayan en büyük bilim adamlarından birisi Newton’dur. Tasarladığı teleskobun türü aynalı teleskoptur ve bu alet oldukça güvenilirdir.

Teleskop Tarihindeki Gelişmeler

İlk gelişme tabii ki de icadıyla başlamıştır. Söylediğimiz gibi ilk teleskobu gözlük üreticisi tarafından 1608’de bulunmuştur. Bu icada rağmen akılda hep “Neden 1600 yılına kadar bir teleskop icat edilmemiştir?“ gibi sorular geliyordur. 1611 yılında iki konveks lens kullanılarak geliştirilen teleskobun mantığı ile halen teleskoplar üretilmektedir. İlk defa 1758 yılında ticari amaç ile üretilmiştir.

Teleskop Nasıl Çalışır?

Söylediğimiz gibi 2 çeşit teleskop vardır. Bunların yapım aşaması aynı olmasına rağmen çalışma amaçları tamamen farklıdır. Teleskobun merceğinin odaklandığı kısımdan gelen ışın aynalarla yansıtılarak bir noktada toplanmasını sağlar ve daha büyük gözükür. İnsan gözü ile karşılaştırabiliriz. İnsan merceği büyüyüp veya küçülemediğinden dolayı belirli bir uzaklığa tek bir noktaya odaklanır. Eğer gözünüzün önüne bir büyüteç alırsanız basit teleskop sistemi oluşturmuş oluruz.

Teleskop İle Mikroskop Arasındaki Farklılıklar

İkisi de zor gördüğümüz nesneleri görmemize yardım etse de ikisi zıt amaçlar için kullanılıyor. Mikroskop küçük nesneleri büyüterek rahat görmemizi sağlar. Teleskop ise daha çok uzayı inceleyebildiğimiz ve oldukça uzaktaki nesneleri daha yakındaymış gibi görmemizi ve incelememizi sağlar. Bunun yanında diğer bir fark daha vardır. Teleskop inceleyeceğimiz nesneden daha uzağa yerleştirilir. Mikroskop ise tam tersi inceleyeceğimiz küçük nesne veya canlılara daha yakın mesafeye koyulur rahatlıkla incelenebiliyor.

 

www.chalilozdemir.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizden başka sitelere ve 3.üncü şahısların kaynaklarına verilen linkler sadece sizi bilgilendirmek amaçlıdır. Konusu geçen başka sitelerin ve 3.üncü şahısların kaynaklarının üzerinde bir kontrolümüz yoktur ve bunları kullanmanız sonucu ortaya çıkan kayıp ve zararlarınız için bir sorumluluk kabul etmeyiz.

 

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo