Siber Güvenlik Nedir?

TT: Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik genel tanımıyla; bilgisayar, telefon, internet ve elektronik sistemlerin dışardan uygulanan saldırılara denir. Bu saldırılar neticesinde ağ sunucularınıza zarar verilir. Siber saldırılar hiç istemeyeceğimiz bir durumdur. Birçok işimizi günümüzde teknolojik araçlar ile yapıyoruz. Alışverişimiz için kullandığımız kredi kartları, kişisel bilgilerimiz siber saldırılar ile çalınabilmektedir. Bu gibi bilgiler istemeyeceğimiz sonuçlar doğurabilir. Kişisel bilgilerimiz başkaları tarafından paylaşılabilir ve ya kredi kartı bilgilerimiz ile ekonomik zarara uğrayabiliriz. Birçok şirket ve ya kuruluşlar bu gibi durumlar yaşamamak ve mağdur olmamak için birçok siber güvenlik önlemleri almaktadır.

Siber Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Teknolojik araç kullanıcıları olarak yapabileceğimiz birçok güvenlik önlemi bulunmakta. Bunların başında etkili bir virüs koruma programı kullanabiliriz. Güvenlik programları sayesinde dışardan cihazlarımıza girecek virüsleri engelleyebiliriz. Bir diğer alabileceğimiz önlem ise kişisel bilgilerimizi teknolojik aletlerde saklamamak olabilir. Örneğin kart bilgilerimizi tarayıcılara kaydetmemek olabilecek siber saldırılarda korunmamızı sağlayabilir. İnternet alışverişinde kullandığımız kartları kullandıktan sonra alışverişe kapatabiliriz. Bu gibi önlemler sizi dışardan gelen siber saldırılardan koruyabilir.

Büyük şirketler ve ya kuruluşlar bu gibi siber saldırılardan korunmak için bazı siber güvenlik şirketleri ile anlaşıyor ya da siber güvenlik uzmanlarını işe almakta. Tabi ki de siber saldırılar yeni meslekler oluşturmaktadır. Bunlardan biride siber güvenlik uzmanıdır. Siber güvenlik uzmanları şirket ve kuruluşları daha etkili bir biçimde ekonomik ve bilgisel açıdan güvenlik sağlamaktadır. Sadece şirket ve ya insanlar değil devlet ve devlet birimleri de siber saldırılara maruz kalmaktadır. Devlet birimlerine yapılan zararlar daha büyük etkiler doğurabilmektedir.

Günümüzde sadece silahlı olarak yapılan saldırılar değil ağ sunucuları ile yapılan saldırılarda ülkelere büyük zararlar vermektedir. Her dakika birçok ülkeye birden fazlar siber saldırı yapılmaktadır. Bilimsel ve teknolojik açıdan gelişmiş ülkeler bu tip durumlarda saldırılardan pek etki almamakta ya da saldırılardan korunmaktadır. İnternet sitelerinden anlık olarak yapılan siber saldırıları izleyebilirsiniz. Bunlardan biri www.parsecuremap.com sitesidir.

Siber Saldırılar Nasıl Yapılır?

En basit şekilde telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletleri kodlar ile bozmaktır. Bu gibi teknolojik aletlere yüklenen virüsler, girmiş olduğunuz virüslü reklamlar, casus yazılımlar, Truva atları gibi yazılımlar ile saldırı yapılır. Bu virüsler bilgisayarınız dosyalarında ki kodları etkiler, değiştirir ve bozar. Böylece bilgileriniz çalınmış olur. Yazmış olduğum gibi siber güvenlik programları ile bu tip durumlardan korunabilirsiniz.

Kaynak: https://lavivabetgiris.net/

 

www.chalilozdemir.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizden başka sitelere ve 3.üncü şahısların kaynaklarına verilen linkler sadece sizi bilgilendirmek amaçlıdır. Konusu geçen başka sitelerin ve 3.üncü şahısların kaynaklarının üzerinde bir kontrolümüz yoktur ve bunları kullanmanız sonucu ortaya çıkan kayıp ve zararlarınız için bir sorumluluk kabul etmeyiz.

 

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo