SEO Hakkında Her Şey - 2

TT: SEO Hakkında Her Şey - 2

Birçok web sitesinin ve web programcısının yardımcısı olan "robots.txt", arama motorları ve örümceklere sitenizdeki dosya ve klasörlerin hangisini gezip ve hangisini bu işlem dışında bırakıp içeriğine girmeyerek onlardan uzak tutan dosyadır.

Dosya temelinde basit bir txt dosyasından olusur ve ismi "robots.txt" şeklindedir. Ve bu dosya kullanılacak ise, tüm web sayfanızın bulundugu ana dizinde bulunmalıdır.
(Örnek: Şuanda bulunduğunuz site'min adresi; chalilozdemir.com oldugundan robots.txt bu ana dizinin içinde olmalı ve chalilozdemir.com/robots.txt olarak ulaşılabilmelidir.)

Peki ama, neden robots.txt dosyasına ihtiyaç duyarız?

Birçok arama motoruna ait örümcekler, web sitenizi ziyaret ettiği ilk anda hemen robots.txt'yi ararlar ve web sitenizin herhangi bir bölümüne girilmesini istiyor ya da istemiyorsanız bu dosyadan veri alırlar ve bu dosyadaki izinler dahilinde sitenizi dolaşırlar.

Aslında diğer bir değişle bu dosyalar sitenizin arama motorlarında indeksleyicisi, yani görünmesini istediğimiz verilerin neler olduğunu tanımlayan karşılama dosyalarıdır.

Robots.txt 'nin Genel İçeriği

İlk önce, robots.txt dosyasını oluşturmak için notepad uygulamasını (Not Defteri : Başlat > Programlar > Donatılar > Not Defteri) çalıştıralım.
İçerisine,

User-agent: *
Disallow:

yazalım. Biz bu şekilde, sayfamız için oluşturacak olduğumuz robots.txt ile "bana ait web sayfasının tüm dosyalarını internet üzerinde arama sonuçlarında görüntüleyebilirsin" dedik ve tamamen tüm dosyalara izin verdik.

Fakat, diyelim ki bizim web sitemizde "veritabanları" adında bir klasör olsun ve bunun içindeki hicbir verinin dolaylı yada dolaysız bir şekilde google, yahoo, msn gibi arama motorlarında çıkmasını istemiyorsak, üstteki tanımlamada yer alan "disallow" satırını,

Disallow: /images/

şeklinde tanımlamamız gerekmektedir. Fakat, yine bu klasörümüz bir tane değil, birden fazla ise, disallow satırını çoğaltmamız gerekmektedir.

Örnek:
Disallow: /klasör1/
Disallow: /klasör2/ gibi..

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo