SEO Hakkında Her Şey - 1

TT: SEO Hakkında Her Şey - 1

Başarılı bir AMO (SEO)'ya giden sekiz adım aşağıda verilmektedir.

1- Anahtar Kelimeleri Akıllıca Seçin

2- Anahtar Kelimeleri Akıllıca Kullanın

3- Anahtar Kelimeleri Tıklama Başına Ödeme Reklamları ile Sınayın

4- Diğer Sitelerden Kendi Sitenize Bağlantılar Oluşturun

5- AMO (SEO) Kampanyanızda Etik Değerlere Uyun

6- Sitenizi Arama Motorlarına Gönderin

7- AMO (SEO)'nuzun İlerlemesini Takip Edin, Ancak Sabırlı Olun

8- Dış Kaynak Kullanmayı Düşünün

 

Anahtar Kelimeleri Akıllıca Seçin

Anahtar kelimeler, müşterilerin sitenizi bulmak için arama motorlarında kullandıkları kelimelerdir. Amaç, sayfanızı bu kelime veya ifadeler için en iyi duruma getirebilmektir. İşletmenizi tam olarak yansıtan anahtar kelimeler seçmelisiniz. Potansiyel ziyaretçilerinizi hedefleyecek kadar özel olmalı, ancak çok da dar seçimler yapılmamalıdır.

Büyük olasılıkla birçok anahtar kelimeniz olacaktır. En iyi yaklaşım farklı sayfalar için farklı anahtar kelimeler seçmektir. İşletmenizin adı iyi biliniyor ise, hakkımızda sayfasında anahtar kelime olarak kullanın. Ancak çoğu ziyaretçi adınızı değil, ürününüzü veya hizmetinizi arar.

Anahtar kelimeler hakkında yardım almak için, sitenizde hangi arama kelimelerinin işe yaradığını görmek üzere sunucu günlüklerine bakın. Ayrıca rakip sitelerde işe yarayan kelimeleri görmek için çeşitli arama terimleri deneyin.

Anahtar Kelimeleri Akıllıca Kullanın

Sitenizin anahtar kelimeleri tüm sayfalarınızın "meta başlığı" (yani "Title" meta etiketi) içinde görünmelidir. Meta başlık etiketi "Title", tarayıcı penceresinin en üstünde, menü çubuğunun üzerinde kısmen görünür. Ayrıca, anahtar kelimeler açılan site sayfası boyunca düzenli olarak görülmelidir. Özellikle başlangıç paragraflarında sıkça göze çarpmaları önemlidir.

Sadece gereğinden fazla anahtar kelime kullanmamaya çalışın. Buna "anahtar kelime yığma" denir. Arama motoru örümcekleri bunu saptayabilir ve sayfa sıralamanız listeleme de düşebilir. En iyi anahtar kelime yoğunluğunu hesaplamak için yardımcı olabilecek araçlar vardır. Ancak sitenin sayfalarını yazan yazılımlardan sakının. Arama motorları bunu da fark edebilir.

İşte altın AMO (SEO) kuralı: Asla, ama asla anahtar kelime yerleştirmek adına içerik kalitesinden ödün vermeyin. Bu, sayfa sıralamanızı etkiler ve daha önemlisi, sitenizin içerik kalitesi düştüğünden ziyaretçilerin ilgisini çekmez.

Anahtar Kelimeleri Tıklama Başına Ödeme Reklamları ile Sınayın

Google AdSense, MSN adCenter ya da başka bir tıklama başına ödeme reklam programı, anahtar kelimelerinizin etkinliğini sınar. Anahtar kelimelerinizin sitenize trafik getirip getirmeyeceğini görebilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimelerinizin doğru ziyaretçileri hedeflediğinden de emin olursunuz. Tıklama başına ödeme maliyetli olabilir. Ancak doğru kullanıldığında sitenize müşteri çekecektir.

Tıklama başına ödeme, AMO (SEO) yerine kullanılmaz. Anahtar kelimelerinizi değerlendirmek için AMO (SEO) ile bir arada kullanılmalıdır. Çıkan sonuçlar iyi değilse, anahtar kelimelerinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Diğer Sitelerden Kendi Sitenize Bağlantılar Oluşturun

Arama motorları örümcekleri, size gelen bağlantıları (yani backlink), sitenize verilen oylar olarak değerlendirir. Bundan dolayı gelen bağlantı sayısı arttıkça sayfanızın sıralaması yükselir. Ancak bunda da sınırlandırmalar vardır. Arama motoru örümcekleri, bağlanan sitelerin kaliteli adresler olduğunu görmelidir. Sitenize, değersiz sitelerden yapılan bağlantılar sıralamanızı kötü şekilde etkiler.

İşletmeniz ile ilişkili diğer sitelere, bağlantı (link) değiş tokuşu teklifi yapabilirsiniz. Daha iyi bir sıralamaya sahipler ise sizin için daha iyi olabilir. Değersiz sitelerden, sitenize yaptıkları bağlantıları kaldırmalarını isteyin. Sitenize bağlantı (link) içeren sitelerin listelemek için bir arama motorunun arama kutusuna "link:sitenizin-adı" yazmanız yeterlidir.

AMO (SEO) Kampanyanızda Etik Değerlere Uyun

Sayfa sırlamasını yukarılara taşımak eskisi kadar kolay değil, hatta aldatıcı yöntemleri kullanmak ters etki yapabilir. Sitenizin arama sonuçlarından çıkarılmasına bile yol açabilir. Bir kez SandBoz'a girerseniz, yani arama sonuçlarından çıkarılırsanız geri girmeniz neredeyse mümkün değildir. Bu nedenle güncel algoritmaları yakından takip edin ve etik olmayan her türlü yöntemden kaçının.

Gereğinden fazla anahtar kelime kullanmayın. Küçük yazı tipi ya da sayfanızın arka planıyla aynı renkte yazılar gibi gizli yazı kullanmayın. Sitenize bağlantısı olan sitelerle aynı olan, ayna siteler (kopya içerik) oluşturmayın. Ayrıca içeriğin her sayfada önemli değişiklikler göstermesine dikkat edin. Birden çok sayfada benzer içerik (kopya içerik) kullanmak arama motorlarının örümceklerine bir aldatma yöntemi gibi görünür.

Sayfanızda paravan sayfa kullanmayın ya da sayfanızın arkasına sayfa gizlemeyin. Paravan kullanıldığında iki sayfa oluşturulur. Arama motoru veri toplayıcıları (örümcekleri), anahtar kelimeyi çok olan tek bir sayfa görebilir. Ziyaretçiler ise anahtar kelimeler ile ilgili olmayan diğer sayfayı görür.

Bu durum ile ilgili bir istisna vardır: Bir Flash siteniz varsa, optimizasyon neredeyse olanaksızdır. Arama motoru veri toplayıcıları (örümcekleri) Flash'ı anlamaz. Bu durumda, arkasında açılan bir HTML sitesi kurabilirsiniz. Yalnız bu sitenin Flash sitesi ile aynı içeriğe sahip olduğundan emin olun.

Sitenizi Arama Motorlarına Gönderin

Sitenizin arama motorlarının dizininde yer aldığından emin olmak istiyorsanız, sitenize gelen çok sayıda bağlantı var ise, örümcekler (veri toplayıcıları) sitenizi otomatik olarak bulacaktır. Örümcekler (veri toplayıcıları) internet üzerinde "gezinerek" arama motorunun siteler ile ilgili veri tabanının güncellemesine yararlar.

Siteniz otomatik olarak görüntülenmiyor ise, bir gönderim hizmeti aracılığıyla ya da kendiniz, sitenizi dizine alınması için gönderebilirsiniz.

AMO (SEO)'nuzun İlerlemesini Takip Edin, Ancak Sabırlı Olun

AMO (SEO) bir anda gerçekleşmez. İyi sayfa sıralamalarına ulaşmak aylar alır. AMO (SEO) kampanyanızı aceleye getirmek hatalara yol açabilir. Bu hataların sonuçları ise ciddi olabilir. Ancak ilerlemeyi takip etmek önemlidir. Sıralamanızı görmek için anahtar kelimeleriniz ile aramalar yapın. Sitenizin ilgili terimler ile ortaya çıkmaya başladığını görmek heyecan vericidir. Bu da işin ek kazancıdır.

Sonuçlar dalgalanma gösterecektir. Sıralamalar günlük, hatta saatlik olarak değişir. Sıralamada nerede bulunduğunuzu iyi değerlendirebilmek için sıkça denetleyin. Küçük değişiklikleri önemsemeyin. Ancak sıralamada gerileme olduğunu fark ederseniz önlem alın. Sitenizin trafiği arttıkça, ziyaretçilerin alışları da artmalıdır. Satışlar artmıyor ise, sitenizin içeriğini ya da yerleşimini yeniden değerlendirin. İyi yazılar ve teşvikler satışların artmasına yardımcı olacaktır.

Dış Kaynak Kullanmayı Düşünün

AMO (Arama Motoru Optimizasyonu) süreklilik gösteren bir sürece ve tam zamanlı bir iştir. Bazı şirketler, özellikle güncel algoritmaları yakından takip eden şirketler AMO (SEO) alanında uzmanlaşmıştır. Sitenizin optimizasyonunu, bir AMO (SEO) şirketine vermek maliyetli olabilir. Fiyatlar, sitenize sunulacak hizmete ve o hizmetin süresinin uzunluğuna bağlı olarak değişecektir. Ancak, sağladığı faydalar bunu akıllıca bir yatırıma dönüştürebilir. Sizden daha iyi sonuçlar alabilecek uzmanlar kiralamış olursunuz. Ve iyi bir AMO (SEO) ile işlerinizin artması büyük olasılıkla bu maliyeti fazlasıyla karşılayacaktır.

Kötü AMO (SEO), hiç AMO (SEO) olmamasından daha zararlı olabilir. Bu nedenle kampanyanızı yönetmesi için doğru şirketi bulmak önemlidir. Şirketin etik kurallarını görmek istediğinizi söyleyin. Aldatıcı AMO (SEO) yöntemlerini içermiyor olmalıdır. Şüphesiz şirketin kendisinin de iyi bir sıralaması olmalıdır. Ama yalnızca buna güvenmeyin. Şirketin sağladığı referanslarla iletişim kurun. Şirketin çalıştığı siteleri ziyaret edin ve reklam metni yazma kalitesine dikkat edin.

Bunun dışında şirketin ayrıntılı bir plan sağlaması gerekir. Bu plan, sıralamanızı artırmak için çeşitli yöntemler içermelidir. Yöntemlerinin ve fiyatlandırma planının net olması gerekir. Gerçekçi olmayan beklentiler oluşturan şirketlere dikkat edin. Örneğin uzun bir dönem boyunca Google'da en üst sırada kalmayı garanti ediyorsa uzak durun. Ayrıca hızlı sonuçlar vaat ediyorsa aldatıcı yöntemleri kullanıyor olabilir.

Dış kaynak kullanmaya karar vermeden önce, anahtar kelimeleri bulmanıza, sayfa göndermenize ve sonuçları takip etmenize yardımcı olabilecek AMO (SEO) yönetimi yazılımını denemek isteyebilirsiniz. Bunun maliyeti dış kaynak kullanmaktan daha düşüktür. Arama motoru optimizasyonunun da zaten bunları sağlayabileceğini unutmayın. İyi optimize edilmiş sayfalar ziyaretçi çekebilir, ancak yalnızca iyi bir ürün teklifi ziyaretçiyi müşteriye çevirebilir.

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo