Linux’un Avantajları Nelerdir?

TT: Linux’un Avantajları Nelerdir?

Günümüz dünyasında bilgisayar ve mobil telefonlarımızda kullandığımız işletim sistemleri insandan insana farklılık gösteriyor. Fakat çoğu insanın hiç duymadığı bir işletim sistemi olan Linux, dünyanın önde giden üç işletim sisteminden biridir.

Linux’un Avantajları Nelerdir?

Linux Nedir?

1991 tarihinde “Minix kullananlar mail grubu”na bir e-posta geldi. Gönderilen e-postada şöyle yazıyordu: “Merhaba Minix kullanıcıları! Minix’ten ilham alarak ücretsiz ve kaynak kodu her kese açık olan bir işletim sistemi geliştirdim. Hedefim büyük ve profesyonel bir şey değil tabii ki. Bunu sadece hobi olarak yapıyorum. Deneyip düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.” Bu maili yazan Linus Torvald’dı.

Hemen sonrasında Torvald, kaynak kodunu da söylediği gibi her kesle paylaştı ve insanlar söz konusu işletim sistemini deneyip olumlu veya olumsuz fikirlerini Torvald’la paylaşıyor, kaynak kodu her kese açık olduğundan her kes kendince küçük eklemeler yaparak Linus’a geri gönderiyordu. Zamanla onun bu projesine daha çok insan katılım sağladı ve günümüzde de birçok insanın kullandığı Linux işletim sistemi geliştirildi.

Linux Ne İşe Yarar?

Dünyada neredeyse en çok kullanılan üç işletim sisteminden biri olan Linux diğer işletim sistemlerinden farkını kurulum yöntemleri ile gözler önüne seriyor. Aynı zamanda Linux, Windows ve Mac işletim sistemlerinin kullanışlı seçeneği olarak kabul görmüştür. Açık kodlu yapısı sayesinde söz konusu işletim sistemini kullanan kişinin, bilgisayarın geride kalan kısmında neler olduğundan haberdar olmasına olanak tanır. Ayrıca kullanıcı, bu işletim sistemini kendi zevkine göre ayarlayıp, düzenlemeler yaparak geliştirme fırsatına da sahiptir.

Kelime işlemcileri, video ve fotoğraf düzenleyicileri gibi türlü yazılımlara sahip olan Linux, diğer işletim sistemlerinde yapılmayan veya yapılması mümkün olmayan birçok şeyi kullanıcısına sunuyor. Tabii ki şirketlerin kendi kurulumlarında Linux’u seçmesi toplum tarafından merak edilen bir ayrıntıdır. Bunun da sebebi Linux’un güvenli olmasıdır. Bu sebep başlıca olmasa da en önemli sebeplerden biridir. Bunun yanı sıra tercih sebeplerinden biri de diğer işletim sistemlerine göre daha rahat ve esnek olmasıdır.

Linux Hangi Avantajlara Sahiptir?

Linux kullanımı masa üstünde Windows kadar olmasa da dünya genelinde en iyi sunucuların %90-dan fazla çoğunluğuyla birlikte büyük şirketler ve kişisel amaçlı kullanan insanlar Linux’u tercih ediyor.

Çünkü Linux, diğer işletim sistemlerinde olmayan birçok özelliğe sahiptir:

  • Ücretsiz
  • Kullanımı kolay
  • Düzenli güncellemeler
  • Geliştiriciler için uygun
  • Kapsamlı topluluk
  • Hızlı performans
  • Gizliliğin korunması

Tüm bu özelliklerine göre Linux en çok tercih edilen işletim sistemleri sırasında kendi yerini korumakta devam ediyor. Bu özelliklerinin yanı sıra yüksek güvenlikli bir işletim sistemi olmasının ana nedeni kaynak kodu bütünüyle açık olduğundan bu kodun kullanıcı tarafından incelenebilmesidir. Linux’u sisteminize kurmak ve onu kullanmak kötü amaçlı virüs ve bu gibi şeylerden kaçmanın ve kurtulmanın en kolay ve güvenilir yoludur.

Linux’taki Bazı Dağıtım Örnekleri

Bu işletim sistemini geliştirmenin sonuçları olarak dağıtımlar ele alınmaktadır. Günümüzde her kullanım amaç ve özelliklerine sahip olan binlerce Linux dağıtımı mevcuttur. Sunucu, masaüstü ve mobil için oldukça iyi bir performans sergiliyor. Linux’taki bir takım dağıtım örneklerine misal olarak Ubuntu, Fedora, OpenSuse gösterile bilir.

Kaynakça

Vbet (2022, Apr 11). Vbet giriş adresi güncel giriş 2022. https://vbet.girisadresi.biz/

 

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo