Kariyer Yolu

TT: Kariyer Yolu

Bu yolda, takip edeceğiniz ve seçimler yapacağınız bir yoldur ve adı Kariyer Yolu'dur. 

Kendinizi tanıyor musunuz? Kendinizi bilmek, başarıya giden ilk adımdır. Dikkat odağınızı nereye yönlendirirseniz yönlendirin, o, yaşam enerjinizde akar. Mutlu ve başarılı bir yaşam için bilmeniz gereken, hayattan ne istediğinizi bilmektir ve bu sizin göreviniz olmalıdır.

Kariyerinize giderken yabancı bir dil öğrenmek ister misiniz?

Bugün, eğitim ve iş fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmak için ikinci veya hatta üçüncü bir dil şarttır. Bunu yapmanın yolu, öğrenilmek istenen dilin kullanıldığı ülkelerde olmak, dili yerinde öğrenmek veya uluslararası standartlara uygun etkili bir dil eğitimi almaktır. Bu noktada kariyerinizin zirvesine çıkarken size sunacağız; Alanında profesyonel eğitmenler ile istediğiniz dilde üst düzey bir eğitim ve kaçınılmaz olarak başarı sunuyoruz.

Kendi kariyer yolunu nasıl bulabilirsin?

Peki bu iş dünyasında kariyer yolu nedir? Nasıl olmalı? Günümüz iş dünyasında sadece üniversite eğitimi ile kazanılan akademik bilginin yeterli olmadığı bilinen bir gerçektir.

Şimdi 20 yaşındasın diyelim. Bundan 50 yıl sonra, 70 yaşına geldiğinizde ne yapmak istersiniz? Bu, geriye dönüp baktığınızda, "Keşke bunu ben de yapsaydım, ya da ben yapsaydım" dememelisiniz. Bireysel vizyonumuz, hayatımızın yarınına bugünden bakmamızı sağlar. Bu görüntü aynı zamanda bize bireysel hedeflerimizi de verir. Bu hedefler doğrultusunda gerçekten hayalini kurduğumuz mesleklere ulaşıyor ve o alanda ilerleme kaydetmek için çabalıyoruz.

Peki karar insanlar için neden bu kadar önemli?

Neden işe ihtiyacımız var ve kariyer yolu sadece iş hayatını mı kapsıyor?

Kariyer, çalışsın ya da çalışmasın herkesi ilgilendiren bir kavram olarak düşünülmelidir. Meslek hayatımızın en büyük bölümünü oluşturduğu için kariyer yolu mesleğimizi hayatımıza dahil etmemizi sağlayacak yaşam planlaması olarak düşünülmelidir. Geleceği planlamak, hedefler belirlemek herkes için geçerlidir.

Benim işim onları almanız için size rehberlik etmek.

 1. TIK-lamadan İş Aramayın
 2. Beynin Kapasitesini Artırmak İçin 7 İpucu
 3. Bir Haftada Nasıl İş Bulunur?
 4. Diplomanın Geçerlilik Süresi Kısaldı
 5. Doğru Başlangıç İçin Taktikler
 6. Doğru İşi Seçin!
 7. Doğrudan Satış Nedir?
 8. Hangi Kuruluşları Takip Etmelisiniz?
 9. Kariyer Bir Yatırımdır
 10. Kulüpler İyi Birer Fırsat
 11. Network'e Girme Taktikleri
 12. Sizin İçin Hangi İş Uygun?
 13. Talihinizi Kendiniz Yaratın
 14. Tuzak Sorulara Doğru Yanıtlar
 15. Yeni Dönem İş Dünyası Jargonları
 16. Yeni Tip Çalışana Özel Taktikler
 17. Çalışan Yalnız Kadın Olmak
 18. İş Bulma Süresi Ne Kadar Uzar?
 19. İşsizlik ve Yeni Fırsatlar

   

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

TIK-lamadan İş Aramayın

Son dönemin en gözde iş arama aracı internet. Şirketlerin çoğu eleman seçiminde bu kanalları kullanıyor. Hatta kimi zaman yedekte CV bulundurmak için bile bu sitelere ilan veriyorlar. Artık iş arayanların diğer mecraların yanında internette de CV bulundurması önemli. Üstelik, tek bir siteye değil pek çok siteye üye olmak avantaj sağlıyor. Bazı siteler ise profile uygun iş ilanlarını üyelerine yönlendiriyor. Bu sayede iş takibini siteler sizin için adınıza yapıyor. Tüm iş arama sitelerini bu listeden ulaşabilirsiniz.

 

TT : TIK-lamadan İş Aramayın
Beynin Kapasitesini Artırmak İçin 7 İpucu

Beynin Kapasitesini Artırmak İçin 7 İpucu

Pazarlama Zirvesi'nde bir konuşma yapan Tony Buzan, iş dünyamızın çok yakından tanıdığı bir yazardır. İstanbul'daki konuşması sonrasında, kendisiyle yapılan görüşmede anlattıklarının kısa özeti şöyleydi.

 

TT : Beynin Kapasitesini Artırmak İçin 7 İpucu
Bir Haftada Nasıl İş Bulunur?

Bir Haftada Nasıl İş Bulunur?

Bir haftada nasıl iş bulabilirsiniz? Bu mümkün mü? Bir Haftada İş Nasıl Bulunur?

 

TT : Bir Haftada Nasıl İş Bulunur? Bir Haftada İş Nasıl Bulunur?

Diplomanın Geçerlilik Süresi Kısaldı

Uzmanlara göre artık okul diplomasının iş bulma da yardım etme süresi kısaldı. Hatta bu sürenin maksimum 3 yıl olduğu söyleniyor. Öğretilen bilgi ise doğruluğunu ve geçerliliğini 1,5 yılda kaybediyor. Uzmanlar, profesyonellerin gelişmeleri takip edebilmesi ve güncel kalabilmesi için bilgilerini sürekli yenilemesi gerektiği görüşünde. Bu nedenle her türlü faaliyeti mümkün olduğunca takip etmek ve bunlara katılmak önemlidir. Uzmanlar, bu bilgilerin yazılı ve görsel medya, elektronik ortam, meslek odaları ve kişisel ilişkilerden elde edilebileceğini söylüyorlar.

 

TT : Diplomanın Geçerlilik Süresi Kısaldı

Doğru Başlangıç İçin Taktikler

"Hangi işi yapmak istiyorum?", "Nereden başlamalıyım?", "Doğru seçim yapabilecek miyim?". Bütün bu sorular ve daha birçoğu kariyer planlamasında kritik önem taşıyor. Bu sorulara doğru yanıt vermenin ise aslında basit birkaç "püf noktası" var. Önemli olan bu noktaları dikkate alıp kariyerin başında hayata geçirmek. Uzmanlara göre bu sayede istihdam piyasalarında rekabet avantajı sağlamak da mümkün.

 

TT : Doğru Başlangıç İçin Taktikler

Doğru İşi Seçin!

Son dönemlerde kendi işini kurmak isteyenlerin sayısı bir hayli arttı. Birikimini değerlendirmek, kar getiren bir iş haline dönüştürmek isteyen yatırımcılar, çeşitli iş fırsatlarını araştırıyor. Girişimciler için farklı seçenekler sunan birçok alan da yatırımcısını bekliyor.

 

TT : Doğru İşi Seçin! - Son dönemlerde kendi işini kurmak isteyenlerin sayısı bir hayli arttı.

Doğrudan Satış Nedir?

Doğrudan Satış, bir satıcının anlatması ve/veya göstererek tanıtması aracılığıyla bir tüketim malının veya hizmetinin tüketiciye evinde, bir tanıdığının evinde, iş yerinde veya bir satış noktası olmayan bir başka yerde doğrudan satışının gerçekleşmesidir.

 

TT : Doğrudan Satış Nedir?

Hangi Kuruluşları Takip Etmelisiniz?

Daha iyi bir yaşam için kariyer bir yatırımdır.

 

TT : Hangi Kuruluşları Takip Etmelisiniz?

Kariyer Bir Yatırımdır

Üniversiteden yeni mezun olanlar ya da öğrencilerin kafaları hep gelecekle meşguldür. Yeni iş, seçecekleri şirket, alacakları maaş, kariyer yolu, ünvanlar ve diğerleri... Ancak, yarının yöneticilerinin kafalarındaki bu sorulara düzenli yanıt veren, kompakt ve hepsi bir arada kaynak bulmak zor.

 

TT : Kariyer Bir Yatırımdır

Kulüpler İyi Birer Fırsat

Türkiye'de farklı alanlarda başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken pek çok kuruluş ve dernek var. Bu oluşumlar kişilere global bir bakış açısı kazandırmanın yanı sıra, iş dünyasının önde gelen isimleriyle de tanışma fırsatı sunuyor.

 

TT : Kulüpler İyi Birer Fırsat

Network'e Girme Taktikleri

İş bulma da çevrenin etkisi tartışılmaz. Profesyonel çevre edinme olarak tanımlanan "networking" ise kişisel kariyer gelişimi için son derece önemli. 

 

TT : Network'e Girme Taktikleri

Sizin İçin Hangi İş Uygun?

Her üniversite mezununun kafasında aynı soru var. Hangi işte çalışabilirim?

 

TT : Sizin İçin Hangi İş Uygun?

Talihinizi Kendiniz Yaratın

Sosyal olmak iş dünyasında oldukça önemli bir unsur. Sadece iş bulma sürecinde değil, iş hayatında da sosyal aktivitelerin önemini yadsımak mümkün değil. Her ne kadar klişe bir söz gibi görünse de aslında "insanlar talihlerini kendileri yaratıyor".

 

TT : Talihinizi Kendiniz Yaratın

Tuzak Sorulara Doğru Yanıtlar

İş görüşmelerinde bazı "tuzak" sorular vardır. Bunlar işi alıp almayacağınızı direkt etkiler. Bu sorular İK şirketleri ve danışmanları tarafından titizlikle hazırlanır. Verilen cevapların her birinin bir anlamı vardır. Aslında bu sorulara verilmesi gereken doğru cevaplar da bellidir.

 

TT : Tuzak Sorulara Doğru Yanıtlar - İş görüşmelerinde bazı "tuzak" sorular vardır. Bunlar işi alıp almayacağınızı direkt etkiler.

Yeni Dönem İş Dünyası Jargonları

Yeni bir işe gireceksiniz. Otomotiv, perakende, turizm ya da tekstil sektörünü seçebilirsiniz. Sektörler farklı olsa da hepsinin konuştuğu ortak bir dil var. Daha ilk adımda bu dilin farklı terimlerine hazırlıklı olmak gerekli. Sonuçta iş dünyasının "jargonlarına" hakim olanlar rekabette bir adım öne geçiyor. Süreç içinde öğrenmeye çalışanlar ise geç kalıyor. Bu nedenle sizler için iş dünyasında ve İK literatüründe sıklıkla kullanılan "iş dünyası jargonlarını" araştırdım...

TT : Yeni Dönem İş Dünyası Jargonları

Yeni Tip Çalışana Özel Taktikler

İyi insanlar çok daha büyük önem kazanacaklar. İşe yaramayan insanlara yer olmayacak. Basit işler, artan oranda makineler ve bilgisayarlar tarafından yapılıyor olacak. Şu anda ABD'de tamamen insan sesi çıkaran bilgisayarlar var. Bu bilgisayarlar kendilerine sorulması muhtemel tüm sorulara uygun yanıtları verebiliyorlar. Dolayısıyla, gelecekte örneğin, çağrı merkezlerinde şimdiki kadar çok sayıda insan olmayacak. İnsanların yerinde bilgisayarlar olacak ve hiç kimse bir bilgisayarla konuştuğunu anlamayacak.

TT : Yeni Tip Çalışana Özel Taktikler

Çalışan Yalnız Kadın Olmak

Yalnız bir kadını istediğin yere iş seyahatine yollayabilirsin, evde sorun yaratacak kocası yoktur. Çalışan yalnız kadın hele de sevgilisi yoksa hamile kalma ihtimali de olmayacağından patronlar için bulunmaz nimettir.

 

TT : Çalışan Yalnız Kadın Olmak

İş Bulma Süresi Ne Kadar Uzar?

İş aramaya başladınız. Ancak aradan zaman geçiyor sonuca ulaşamıyorsunuz. Peki ne zaman ümitsizliğe kapılmalı? Aslında iş bulma süresi için bir ortalama vermek zor.

 

TT : İş Bulma Süresi Ne Kadar Uzar?

İşsizlik ve Yeni Fırsatlar

Türkiye geçen yıl yüzde 8.5 ile Avrupa'nın en hızlısı ve dünyanın ikinci büyüyen ekonomisi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, ekonomi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 8.5 büyüdü. Ekonominin büyüklüğü geçen yıl 772 milyar 298 milyon dolar ulaştı. Kişi başına gelir 10 bin 444 dolara yükseldi.

TT : İşsizlik ve Yeni Fırsatlar
Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo