İş Bulma Süresi Ne Kadar Uzar?

TT: İş Bulma Süresi Ne Kadar Uzar?

İş aramaya başladınız. Ancak aradan zaman geçiyor sonuca ulaşamıyorsunuz. Peki ne zaman ümitsizliğe kapılmalı? Aslında iş bulma süresi için bir ortalama vermek zor. Yine de uzmanlar beyaz yakalı bir çalışan için 1 ay ile 12 aylık bir bekleme süresi olduğuna işaret ediyor. Mavi yakalılar için süre 18 aya kadar çıkıyor. İş arayanların ümitsizliğe kapılması ise genellikle 3 aydan sonra başlıyor. Ancak konunun uzmanları ümitsizliğin durumu zorlaştırdığını, bunun yerine iş aramaya devam etmek gerektiğini vurguluyor.

İş bulma süresi ekonominin durumuyla doğrudan ilgili olsa da bazı sektörlerde sürenin kısaldığı bazılarında ise uzadığı görülüyor. Yükselmekte olan sektörde iş arayanlar diğerlerine göre daha şanslı. Bilgi teknolojileri alanında özellikle web bazlı programcılar ve GSM sektöründe çalışacak elektronikçiler için süre 1-3 ay, call center yetkilisi ve help desk yetkilisi için 1-2 ay olarak değişiyor. Daha zor iş bulunan sektörler ise bankacılık, finans ve üretim.

Normal süre 3 ay

Bir uzman ekonominin normal seyrettiği yıllarda beyaz yakada belirli bir pozisyonda uzmanlaşmış ve geçmiş iş deneyimleri olan bir çalışanın ortalama 3 ayda yeni iş bulabildiğini söylüyor. Orta ve üst kademe çalışanlar için ise bu süre 6 aydan başlayarak 1 yıla kadar çıkabiliyor. Mavi yakada ise iki seviyede değerlendirme yapmak gerekiyor. Vasıfsız işçilerle vasıflı ama her endüstride karşılığı olan temel işlerde uzmanlaşmış mavi yakalılar için ortalama iş bulma süresi 1 ay ila 3 ay arasında değişiyor. Spesifik bir endüstride, o endüstriye ait üretim sürecinin çok spesifik bir alanında uzmanlaşmış vasıflı bir işçinin iş bulma süresi ise daha uzun. Bir uzman süreyi etkileyen faktörlerle ilgili şu değerlendirmeleri yapıyor: "İş bulma süresi sektörlere göre değil sektörün o andaki durumuna göre değişiyor. Bana göre hizmet sektörü hem dünyanın hem de bizim ülkemizin geleceği en parlak sektörü. Hizmet sektöründe bir konuda kendisini geliştirmeyi ve o konunun en iyisi olmayı hedefleyen adayların şansları her zaman yüksek. İş alanına kariyer hedefi ile girdiklerinde şansları artıyor."

Kendine güven azalıyor

Bir uzman iş bulamayanların psikolojisini şu sözlerle anlatıyor: "Özellikle iyi eğitimli, donanımlı kişiler 2-3 ay iş bulamadıktan sonra işe yaramadığı hissine kapılıp depresyona girebiliyor. Öncelikle kendi eksikliğini, iş bulmamasının nedeni olarak görüyor. Diğer taraftan da işverene ve piyasaya karşı, mevcut donanımıyla hatırı sayılır bir katma değer sağlayacağına inandığı halde bu değerin harcanmasına neden oldukları için, bir kızgınlık oluşuyor. Türkiye'de bilginin değerinin ne kadar az olduğunu görüp ümitsizliğe kapılıyor. Koltuk kaybetme korkuları, bir pozisyona çok uygun olan kişilerin bile engellenmesine yol açabiliyor. Bu durum, kişilerde ümitsizliğin artmasına, gelecek güveninin azalmasına yol açıyor."

Diğer bir uzman da adayların iş arama süreçlerinin ilk 3 ayından sonra ümitsizliğe ve paniğe kapılmaya başladıklarını belirtiyor. Diğer bir uzman, "Bu kişinin içinde bulunduğu sürece hizmet etmeyeceği gibi zarar veren bir tutum. Bunun yerine iş arayan, sistematik olarak iş aramaya her gün devam etmeli, çevresindeki deneyimli kişilerden tavsiye ve yönlendirmeler almalıdır" diyor.

Yaşam planı yapın

Danışmanlar, iş arama sürecinin doğru değerlendirilmesi konusunda birleşiyor. Bu sürecin ihtiyaçları belirleyip yaşam planı oluşturmak için bir fırsat olarak görülmesi gerekiyor. Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) Kurumsal Gelişim Merkezi Uzmanlarından biri, "Kişiler bu dönemlerde kendi beklentilerinden önce çevrelerindekilerin beklentilerine göre, bir an önce bir iş bulma eğiliminde olabiliyorlar. Biz onlara bu dönemi bir fırsat olarak değerlendirmelerini öneriyoruz. Geçmiş iş deneyimlerinin olumlu ve olumsuz yanlarını değerlendirerek, kendileri için daha tatminkar bir iş yaşamı kurmaları için odaklanmalarını salık veriyoruz" diye konuşuyor.

İş arayan bir kişinin, öncelikle finansal koşulları doğrultusunda, iş aramak için tolere edebileceği süreyi tanımlaması gerekiyor. Bu süre kişiye göre değişiyor. İkinci aşamada ise kişinin öncelikle, kişisel değer, motivasyon ve kişilik özelliklerine göre motive ve tatmin olacağı iş ortamlarını tanımlaması şart. Bu tanım, sektör veya firma belirlemekten farklı olarak, inisiyatif kullanmak, güvende hissetmek veya başarıların takdir edilmesi gibi, iş ve çalışma ortamı ile ilgili koşulları içeriyor.

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo