Hayvanlarda Altıncı Duyu

TT: Hayvanlarda Altıncı Duyu

Birçok hayvan büyük tehlikeleri insanlardan daha önce seziyorlar. Bunun sebebini bilim henüz gereği kadar aydınlatamadı. Birçok olay bize hayvanlarda altıncı duyunun, bir önsezinin bulunduğunu gösterir. Bir çok olay karşısında bilim adamları da hayrete düşmüşlerdir. Bunların sebepleri acaba bir gün aydınlığa çıkacak mı? Aşağıdaki olaylar çok ilginçtir.

Birkaç yıl önce Hollanda’da bir çiftlikte ehlileştirilmiş bir tavşan tahta sandığından çıkarak efendisinin yatağına atladı. Şimdiye kadar bu tarzda hareket etmemiş, hep kendi sandığında uyumuştu. Efendisi ve hanımı bir olağanüstü durum olduğunu hissettiler. Fakat hava çok güzel, gece parlak ve rüzgar esmiyordu. İki saat sonra taşan bir nehir çiftliğin alt katını olduğu gibi süpürdü. Tavşanın garip hareketlerinden kuşkulanan sahipleri tam zamanında yukarı kata çıkabildiler.

Özellikle depremlerden önce hayvanlarda müthiş sinirlilik belirtileri sezilir. Eski Yunanlılar leyleği kutsal bir hayvan bilirlerdi. O zamanlar leyleği köyünden kovan bir köylü ölüm cezasına çarpılırdı. 1953 yılının Ağustos ayına kadar bu gelenek bir batıl inanış sanıldı. O yıl müthiş bir deprem bütün ülkeyi sarstı. 20.000 bina yıkıldı, fakat 27 kişi öldü ve 150 kişi yaralandı. Sebebi depremden yarım saat önce, leylekler evlerin üzerinde geniş halkalar çizerek uçmaya başlamışlardı. Bunun anlamını hemen kavrayan Yunanlılar köyden kaçarak tepelere sığınmışlardı.

Tokyo’daki depremden bir gece önce köpekler sabaha kadar ulumuştu.

Güney Amerika’nın ufak bir kasabası atlar sayesinde kurtuldu. Yarışın başında atları çıkış yapmak istememiş ve jokeylerini üzerlerinden atmışlardı, halkın itirazına rağmen yarış yeri boşaltıldı. Birkaç saniye sonra bütün hipodrum bir deprem sonucunda yıkıldı. Bu olayın sebebini açıklamak çok güç oldu.

1950 yılının güneşli bir baharında Büyük Aziz Bernard Manastırı’nın köpekleri kendini gezmeğe götürmek isteyen rahipleri takip etmek istemediler. Hava pırıl pırıldı, fakat köpeklerin inadı üzerine rahipler dolaşmaktan vazgeçtiler. Bunda çok isabetli hareket ettikleri sonradan anlaşıldı. Zira yarım saat sonra müthiş bir çığ bütün yolları kapadı ve manastırın kapılarını tıkadı.

Dağda gezerken koyunların aşağı indiklerini görünce anlayın ki 24 saat sonra bir fırtına kopacaktır.

Yazın deniz kenarında tatilde iseniz Yunus balığından ders alabilirsiniz. Birkaç Yunus açıklardan sahile doğru yüzüyorsa çok yakında bir kasırga olacak demektir. Eğer Yunuslar açıklarda rahat rahat yüzüyorsa sizde yelkenlinizle istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Kırda kelebekler size havayı bildirmek için yarışırlar. Sabah erkenden ağaç gövdelerine yapışık birkaç kelebek bulursanız, yürümeye çıkabilirsiniz, fakat yağmurluk veya şemsiyenizi almayı sakın unutmayın.

 

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo