Hayatımızda Gözümüzden Kaçırdıklarımız

TT: Hayatımızda Gözümüzden Kaçırdıklarımız

Hayatımızda Gözümüzden Hangi Güzellikleri ve Harika Şeyleri Kaçırıyoruz?

Soğuk bir Ocak sabahı, bir sokak müzisyeni Washington DC'de bir metro istasyonunda çalmaya başladı. Müzisyen yaklaşık 45 dakika boyunca Johann Sebastian Bach'ın 6 adet parçasını çaldı. Bu süre içerisinde metro istasyonunda ciddi ve yoğun koşuşturmalı iş trafiği yaşanıyordu. Hesaplama yapıldı ki, o süre içerisinde en az 1.100 (bin yüz) kişi müzisyenin yanından geçmişti ve çoğu çalışmak için işe gidiyordu. Müzisyen çalmaya başladıktan 3 dakika sonra, onu ilk fark eden orta yaşlı bir adamdı. Adam adımlarını yavaşlattı ve bir an için durdu ama hemen çılgınca hızlı adımlarla devam etti ki görünüşte acil yetişmesi gereken bir buluşması vardı.

Bir dakika sonra müzisyen ilk dolarını aldı. Parayı atan, önünden geçen bir kadındı. Görünürde kayıtsızca yanından geçerken kabın içine attı. Ancak hiç durmadı. Bir kaç dakika geçmişti ki, bir adam müzisyeni dinlemek için duvara yaslandı. Saate göze takıldığında ise dinlemeyi bıraktı ve koşmaya başladı. Görünüşe göre işe geç kalmıştı. Müzisyenin dikkatini çeken 3 yaşında bir çocuğun onu büyük bir ilgiyle dinlemesi. Onun elinden annesi tutmuştu ve onu çekiyordu. Kadın, oğlu müzisyenin önünde sesleri dinlemek için durduğunda onu biraz daha güç ile çekmeye başladı. "Haydi gel, şimdi böyle bir saçmalık için vaktimiz yok!" diyerek sürüklüyordu. Çocuk uzun bir süre arkasından ona baktı. Benzer sahneler çocuklarla birkaç kez tekrarlandı. Ama her seferinde ebeveynler çocukları gitmeye zorladı.

Müzisyenin 45 dakika boyunca çalarken sadece 6 kişi durdu ve bir süre kaldı. Yaklaşık 20 kişi ona para verdi, ama normal hızlarıyla yanından geçerek devam ettiler. Müzisyen 32 dolar topladı. Çalmayı bitirdiğinde ve metroya sessizlik geldiğinde kimse onu fark etmedi. Kimse onu alkışlamadı. Kimse onu tanıdığına dair bir ipucu vermedi. Hiç kimse müzisyenin yıldız kemancı Joshua Bell olduğuna dair bilgisi yoktu. Joshua Bell, dünyanın en yetenekli müzisyenlerinden biri. 

Az önce bir metro istasyonunda Bach'a ait bugüne kadar yazılmış en ağır parçalarını çaldı. Tüm bunları değeri 3,5 milyon dolar olan bir keman ile yaptı. İronik olarak, iki gün önce Joshua Bell Boston'da bir konser verdi ve ortalama bilet fiyatı 100 dolar civarındaydı.

Bu araştırma hikayesi doğrudur. Joshua Bell gerçekten de metro istasyonlarında gizlice çalıyor. Bu eylemin planlayıcısı Washington Post'dur ve algı ile ilgili bir sosyal deney parçası oldu. 

Tat, hisset - Büyük ölçüde sosyal sıralamasında ki öncelikler üzerinde duruldu. İnsanlar "zamanları olmadığı zaman" bazı şeyleri nasıl algılarlar. Deney koşulları diğerlerinin yanı sıra yoğun bir dönem (acele zamanı) için bir ortak yüksek trafikli bölgeydi. İnsanlar güzellikleri algılayabilirler mi? Yüksek kaliteyi dışarıdan dinleyin. Bu beklenmedik bağlamda yeteneği fark ettiniz mi? 

Olabilecek olası sonuçlardan biri:

Eğer bir an, bir anlık dünyanın en iyi müzisyenlerinden birini dinlemek için duraklamazsanız - bu harika melodileri tanımak için bir anlık zaman ayıramazsınız.

 

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo