Gökdelen Nasıl Yapılır?

TT: Gökdelen Nasıl Yapılır?

Geliştirilmiş su pompaları, betonlar ve asansörleri bünyesinde barındıran devasa yüksekliğe, inşaat ve mimari mükemmelliğe sahip binalardır.

Gökdelen Nasıl Yapılır?

Gökdelenlerin Tarihi Gelişimi

Günümüzün mimarı ve inşaat dehası olan gökdelenlerin tarihçesi 19.yüzyıl dayanmaktadır. ABD'nin Chicago eyaletinde inşa edilen "Home Insurance" isimli bina ilk gökdelen olarak kabul edilmektedir. 17 kat ve 60 metre yükseklikte inşa edilmiştir. İnşaatlarda asansör sistemi de ilk defa bu yapımı inşaatında kullanılmıştır. Günümüzde en yüksek gökdelen Birleşik Arap Emirliklerine bağlı Dubai'de inşa edilmiştir. 828 metre yüksekliğe sahip Burj Khalifa (Burj Halife) isimli gökdelendir.

Gökdelen Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Gökdelen yapımında mimarı projeler ve inşaat projeleri çok dikkat gerektirmektedir. Çünkü bina yükseldikçe alt katlara yapacağı basınç artacaktır. Tabi bir de rüzgarın etkisi daha fazla hissedilecektir. Bu sebeple mimarı proje çizilirken buna çok dikkat edilmelidir. Binanın yapılacağı yüksekliğe orantılı ve yükü taşıyabilecek genişlikte ve derinlikte temel atılmalıdır.

Deprem ve rüzgarın etkisine göre raydan sistem kullanılmalıdır. Tabi perde duvar adı verilen çelik iskeletler kullanılmalıdır. Betonarme ve statik projeler buna göre hazırlanmalıdır. Tabi bu binalarda yüksek teknolojiye sahip, kaliteli, güçlü ve hızlı asansörler, su pompaları, paratonerler yapılmalı, yangına karşı gerekli tüm tertibatlar alınmış olmalıdır. Binanın dış cephesi basınca, ısıya ve rüzgara dayanıklı olmalıdır.

Dünyada ve Ülkemizdeki Gökdelenler

Dünyada gökdelen inşaatları hız kesmeden devam etmektedir. Hatta birçok ülke bunu gövde gösterisi şekline dönüştürmüştür. Tabi ülkelerin bu gökdelen rekabetine ülkemizde dahil olmuştur. Devasa bütçelere mal olan bu mühendislik harikaları aynı zamanda kimi şehir nüfuslarından bile fazla insanı içinde barındırmaktadır. Günümüzde dünyanın en yüksek ve gösterişli inşa edilmiş gökdelenleri; Burj Khalifa (828 metre), Şanghay Kulesi (632 metre), Makkah Clock Tower (601 metre), Tianjin Chow Tai Fook Binhai Center (530 metre), China Zun (527,7 metre), Taipei 101 (508 metre) isimli gökdelenleridir. Ülkemizde inşa edilmiş en yüksek gökdelenler ise; Diamond of İstanbul (311 metre), İstanbul Tower 205 (220 metre), Folkart Tower A (200 metre) isimli binalardır.

Kaynak: lavivabettv.club

 

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo