Facebook @chalilozdemir - http://www.chalilozdemir.com  Twitter @chalilozdemir - http://www.chalilozdemir.com  LinkedIn @chalilozdemir - http://www.chalilozdemir.com  Pinterest @chalilozdemir - http://www.chalilozdemir.com  Instagram @chalilozdemir - http://www.chalilozdemir.com  YouTube @chalilozdemir - http://www.chalilozdemir.com 

 

Bumerang - Yazarkafe
Çevrimiçi : 1
Search Engine


Gizli Çekmece

Hayaletler, Hayaller ve Şaşırtıcı Görüntüler » Gizli Çekmece

TT:Gizli Çekmece

Köydeki komşumuz Bahar Nine yeryüzünde kimsesi olmayan fakir ve yaşlı bir kadındı. Yatağından kalkamayacak kadar ağır hastalandığı zaman, en tabi insani görev olarak, doktor çağırdım ve hastalığı süresince ona baktm.

Ölüme yaklaştığı son gece yanında bulunuyordum. Onun, üzerimde dolaşan minnet dolu, tatlı bakışlarını ve halsiz gülümseyişini unutamam... Sabaha doğru bana: “Senin gibi bir oğlum olmasını çok isterdim... İyiliğin için... sana teşekkür edeceğim... Sana, söyleyeceğim...” ve sustu. Gözleri ağır ağır kapandı, soluğu hafifledi, komaya girdi.

Ertesi gün de, öğle üzeri, ruhunu teslim etti. Seksen dokuz yaşındaydı.

Cenazesinde, sadece ben ve yakınlarım vardı.

Aradan birkaç gün geçti...

Rüya görüp görmediğimi, uyanık olup olmadığımı kesin olarak söyleyemeyeceğim. Bir gece, yaşlı nineyi gördüm. Karyolamın ucunda ayakta duruyordu... Gençleşmiş gibiydi, üzerinde, o ana kadar hiç görmediğim, süslü bir ebise vardı.

Gayet belirli bir şekilde bana: “Yavrum!... Senin sayende, ömrümün son günlerini çok rahat geçirdim.” dediğini duydum. “Sevildiğimi hissettim... Sana teşekkür etmek istiyorum yavrum... Bahçeme git... Büyük kestane ağacının dibindeki toprağı kaz. Orada küçük bir çekmece bulacaksın... Senindir... Bunun için bana teşekkür etme oğlum... Benim için endişelenme... Şimdi öyle mutluyum ki... Ara sıra yaşlı Bahar Nine’ni düşün!.. Benim için dua et... Allahaısmarladık...”

Sözler sona erince, buharlaşır gibi oldu, boşlukta dağılarak, gözden siliniverdi!..

Yanımda kimse olmadığı için, Bahar Nine göründüğü zaman uyanık mıydım, yoksa o geldiği zaman mı uyanmıştım, tekrar ediyorum, bu konuda kesin olarak hiç bir şey söyleyemeyeceğim...

Ertesi sabah, her şeye rağmen, büyük kestane ağacının altında bir araştırma yapmaya karar vermiştim. Sonunda ağacın yarım metre çevresini kazdığımız zaman, küçük bir çelik çekmece bulduk. çekmecenin paslanmış kilidini kolayca açtım, içinde 30.000 altın ve Bahar Nine’nin sararmış bir fotoğrafı vardı!..

Bu anlatılması güç, garip olay, üzerimde bir şok etkisi yapmıştı!.. Ben günlerce etkisinden kurtulamadığım bir sinir krizi geçirdim.

Paranın önemli bir kısmı ile Bahar Nine’ye güzel bir mezar yaptırdım.

Bu garip, esrarlı olayı nasıl açıklayacağımı, hala düşünüyorum.

 

 

Diğer Yararlı Yazılarımız :

 

En Çok Okunan Yazılarımız :