Facebook @chalilozdemir - http://www.chalilozdemir.com  Twitter @chalilozdemir - http://www.chalilozdemir.com  LinkedIn @chalilozdemir - http://www.chalilozdemir.com  Pinterest @chalilozdemir - http://www.chalilozdemir.com  Instagram @chalilozdemir - http://www.chalilozdemir.com  YouTube @chalilozdemir - http://www.chalilozdemir.com 

 

Bumerang - Yazarkafe
Çevrimiçi : 1
Search Engine


Esrar Dolu Bir Hayat Hikayesi

Hayaletler, Hayaller ve Şaşırtıcı Görüntüler » Esrar Dolu Bir Hayat Hikayesi

TT:Esrar Dolu Bir Hayat Hikayesi
  • Lurancy Vennum
    Lurancy Vennum
  • Mary Roff
    Mary Roff

Bazı açıklanamayan olaylardan biriside, birisinin geçici, bazen hatta sürekli olarak başka birisinin yerine geçtiği durumdur. Lurancy Vennum'um esrarengiz hikayesi buna güzel bir örnektir.

Lurancy Vennum Amerika'da Wisconsin'de yaşayan bir çiftçi ailesinin kızıydı. 1877'de 13 yaşındayken garip bir hastalığa yakalandı. Sanki birdenbire uykuya dalıyor, vücudu kasılıyor, yere yığılarak dakikalarca veya saatlerce bir çeşit nöbet geçiriyordu. Sonradan da çevresindeki kişiler akkında konuşuyor, bu kişilerden bazıları da yine onun ağzından cevap veriyorlardı. O civarda buna benzer bir olay görülmüştü. Ama, bu olayın kahramanı olan genç kız ölmüştü. Lurancy de onu hiç tanımamıştı. O zamanlar aynı belirtileri göstermiş olan bu genç kızın annesi ve babası, Bay ve Bayan Roff, Lurancy'nin ailesini ziyaret ederek kendi geçirdikleri tecrübeleri anlattılar ve bazı dokorlar tavsiye ettiler.

Fakat en şaşırtıcı olay, Lurancy'nin bir sabah uyanınca, adının Mary Roff olduğunu ve annesi ile babasının yanına dönmek istediğini söylemesi oldu.

Kızın babası Thomas Vennum ne yapacağını şaşırmıştı. Roff ailesine giderek olayı anlattı. Roff'lar ona hiç bir şey yapmamasını, birkaç gün beklemesini, bu krizin nasl olsa geçeceğini söylediler. Bu arada onlar da Vennum'lara gelmeyeceklerdi.

Ama bu hiç bir şeye yaramadı. Lurancy annesi ile babasına sanki onları hiç tanımıyormuş gibi davranıyor, hiç durmadan evine (Roff'ların yanına) geri dönmek istediğini tekrarlıyordu. Onu neden yıllardır görmediği ailesine göndermek istemiyorlardı?

Çaresiz kalan Bay Vennum yine Roff'lara gitti ve onlardan evine gelmelerini rica etti. Onların varlığının belki kızı yatıştırarak hayal gördüğünü anlamasına yarayacağını sanıyordu.

Birkaç gün sonra Bayan Roff ile büyük kızı Minerva Vennum'lara gittiler. Lurancy onları pencereden görünce: "Annemle ablam Nervie geliyorlar!" diye bağırdı. Halbuki Minerva'yı ilk defa görüyordu. Üstelik kimse onun adını ağzına bile almadığı halde, Minerva'ya küçük kardeşinin taktığı isimle seslenmişti. Bayan Roff'un kollaına atılarak sevinçle ağlamaya başladı.

İki kadın da ne yapacaklarını şaşırmışlardı. Ama Lurancy onları oturtarak, ailenin eski dostlarını sormaya başladı. Biraz sonra da sözü 13 yıl önceki ölümüne getirdi. Sormak istediği birçok şey vardı. Ölümünden kısa bir süre önce, arkadaşlarından aldığı mektup dolu kutu ne olmuştu? O mektupları saklamışlar mıydı?

Bayan Roff gözyaşları arasında bu kutuyu saklamış olduğunu söyledi.

Gerçekten eve döndükten sonra da, Lurancy'nin söylediği mektupları buldu. Bunları daha önce okumamıştı. Bütün mektuplarda Lurancy'nin dediği şeyler yazılıydı.

Anne ile kızı gittikten sonra, Lurancy yeniden "evine" gitmesine izin verilmediği için yakınmaya başladı.

Önceleri tereddüt eden Roff'lar, Lurancy'nin annesi ve babası ile anlaşarak kızı bir süre için yanlarına almayı kararlaştırdılar. Lurancy deonlara ancak Mayıs'a kadar orada kalabileceğini, sonra iyileşerek yeniden Vennum'ların yanına dönmeye mecbur olacağını söyledi.

Lurancy 3 ay süreyle hiç görmediği Mary Roff'un hayatını yaşadı. Evin her yerini tanıyor, bütün herkesin alışkanlıklarını biliyordu. Bayan Roff mektup kutusunu getirince, Lurancy elini kutuya sokarak takma bir yaka çıkarttı ve bu yakayı bir çocuk bayramında takmış olduğunu söyledi. Gerçekten Mary o yakayı çocuk bayramına giderken takmıştı.

İlk şaşkınlık geçtikten sonra, Bayan Roff Lurancy'ye dostça, belli etmeden sorular sormaya başladı. Şunları şunları hatırlıyor muydu? Lurancy de her defasında gayet kesin cevaplar verdi. Mary'nin ölümünden hemen sonra ölmüş olan akrabalarından, Lurancy'nin hiç tanımaması gereken kimselerden söz ediyordu. Kendisine resimler gösterildiği zaman, hiç yanılmadan bunların kim olduklarını biliyordu.

Ama işin en garip yanı, Lurancy'nin Mary'nin ölümünü bütün detaylarıyla anlatmasıydı. Kızın öldüğü odada geçen ve annesi ile babasınından başka kimsenin bilmediği bir olayı bile anlatmıştı. Roff ailesi artık yavaş yavaş kızları Mary'yi Lurancy Vennum'um kimliğinde yeniden bulduklarına inanmaya başlamışlardı. Ama 1878 yılının Mayıs ayında, kaderin kendini belli ettiği gün geldi.

Bir sabah Lurancy Bayan Roff ile Minerva'nın yanlarına geldi ve onları kucaklayarak, artık saatinin dlduğunu söyledi. Üçü birden ağlamaya başladılar. Lurancy de aniden yere yığıldı.

Telaşa düşen Bayan Roff hemen yardım çağırdı. Fakat genç kız kısa zamanda kendine geldi. Oturduğu yerden doğrularak çevresine bakındı ve nerede olduğunu sordu. Artık Mary Roff gitmiş, Lurancy Vennum gelmişti.

Lurancy bu olayla birlikte tamamen iyileşti ve güzel bir genç kız oldu. George Binning adında Kansaslı bir çiftçi ile evledi ve 11 çocuğu oldu. II.Dünya Savaşı'nın başlarında Lurancy 80 yaşında, torun sahibi bir kadındı. California'da çocuklarının yanında yaşıyordu. Fakat geçmişten, hele "başka birisi" olduğu zamanlardan hiç söz etmek istemezdi.

Ne kadar garip görünürse görünsün, Lurancy Vennum'um hikayesi bu konudaki tek örnek değildir.

 

 

Diğer Yararlı Yazılarımız :

 

En Çok Okunan Yazılarımız :