Eğitim Sistemi Basit Bir Sistem Değildir

TT: Eğitim Sistemi Basit Bir Sistem Değildir

Benim doğduğum ve büyüdüğüm yerde Anaokulu yaşı 4 buçuktu. Yani 4 yaşını dolduran her çocuk Anaokuluna giderdi. Çünkü çocukların sosyalleşmesi burada başlıyordu. Bu arada merak ettiğinizi biliyorum, ben Almanya’nın küçük bir kasabasında doğdum ve büyüdüm. Tabi ki bende Anaokuluna gittim.

Benim hatırladıklarım, dışarıda güzel bir bahçesinin olmasıydı. Ağaçlar, yeşillik, kum havuzu, salıncaklar ve bir sürü oyuncaklar. İçeride ise dört odası, mutfağı, büyük bir lavabosu ve büyük bir salonu vardı. Öğretmenlerimiz 4 bayan ve 1 rahibe idi. Ama bu rahibe sizin bildiğiniz gibi siyah giyinimli değildi, bilakis beyaz bir elbisesi vardı. Hafta içi her sabah saat 8 de orada olacak şekilde Annem götürürdü ve akşam saat 5 gibi alırdı.

Anaokulunda öğlen yemekleri verilirdi ve bunun dışında verilen birde aperitifler vardı. Anaokulunda bazı alışkanlıklar kazanmak için yapılan çalışmalar vardı. Örneğin; yemek öncesi dua, yemek sonrası dişlerin fırçalanması, vesaire. Bunların dışında İlkokula hazırlar yapılıyordu. Okuma, yazma ve matematik ön hazırlığı burada yapılıyordu. Belirli aralıklarla çevreyi gezdirirlerdi. Mesela; bu bir park , bir oyun bahçesi, bir müze veya bir kilise de olabilirdi. Ben bir kere kiliseye gittiğimizi hatırlıyorum.

İlkokulda da pek bir değişiklik yoktu. Sadece eğitim konu olarak biraz genişlemişti ve eğitim süresince 1 öğretmen bizimle ilgilenecekti. Okula sabah götürülür, öğlen alınırdım.

Şöyle ki, dersler matematik, dil, tarih, müzik ve spor idi. 1.sınıf ile 2.sınıf arasındaki fark sadece haftalık ders sayısıydı. Yani her sene ders sayısı artıyordu. Sosyal aktivitelerde devam ediliyordu. 3.sınıfta derslere ek olarak bir ders “tasarım dersi” girdi ve yeteneklerimizi, yaratıcılığımızı göstermemizi sağlayacaktı.

4.sınıfta 2.dönemde Trafik Şube’den gelen misafir polisler vardı. Dinlenme sahası olan bahçemizde çizili bir trafik haritası vardı. Burada trafik eğitimini canlı olarak verirken, bir yandan da yanlarında getirdikleri bisikletlerle bisiklet kullanmamızı öğretiyorlardı. Bu eğitimin sonunda küçük bir sınava tabi tutarak “Bisiklet Ehliyeti” verdiler. 4.sınıfa kadar verilen eğitim esas eğitimin ön hazırlığı sağlayacaktı ve İlkokulu bitirdiğimde karşıma 3 farklı okul seçimi çıktı.

1.Tercih: 5 yıllık Esas Okul anlamına gelen Okul (Hauptschule)

2.Tercih: 6 yıllık Gerçek Okul anlamına gelen Okul (Realschule)

3.Tercih: 9 yıllık Latin Lisesi anlamına gelen Okul (Gymnasium)

3’ünden birini tercih etmemiz lazım. Burada seçim yaparken sınıf öğretmeni bilgisini paylaşarak, aileye ve öğrenciye yardımcı oluyor, nitekim bana yardımcı olmuştu seçimimde. Tercihler birbirine göre farklıdır, amaç olarak da, eğitim olarak da. Bu dönemde belediye bünyesinde kurulmuş olan “Gençlik Bürosu” her türlü sorunlarımla ilgileneceğini dile getiriyordu.

1.tercihte verilen dersler dil, matematik, fizik, biyoloji, kimya, din, tarih, coğrafya, İngilizce ve spor’dur. Burada 5.sınıf ve 6.sınıfta en sade haliyle tanışma ve kaynaşma dönemi diyebiliriz. Yani amaç bu, çünkü öğrenciler yeni ve dersler biraz daha ilerlemiş durumda. 7.sınıf ve 8.sınıfta stajlar için pratik gelişim sağlamak amaç edilmiştir. Hatta bunun için ilave seçmeli dersler vardı. Yabancı dil veya teknik bir dersi kabul edebiliyorsunuz.

9.sınıf sınav yılıdır. Çünkü bu yıl 2 aşamalı, hem sözlü, hem yazılı sınava tabi olunacaktır. Mezun olmanız durumunda Meslek Yüksek Okulu’na gitme veya işçi olarak bir işletmeye girme şansınız var.

2.tercihte verilen dersler dil, matematik, fizik, biyoloji, kimya, din, bilgisayar, teknik tasarım, müzik, sanat, tarih, coğrafya, İngilizce ve spor’dur. Burada da 5.sınıf ve 6.sınıfta en sade haliyle tanışma ve kaynaşma dönemi diyebiliriz. Tek fark bir eğitici test aşaması olmasıdır. 6.sınıf sonunda okula bağlı bir birim açık oturum düzenleyerek öğrencinin, sınıf içindeki davranışları ile derslerdeki başarısını değerlendirerek bir üst sınıfa geçmesini sağlar veya başarısına göre okul tercihi değiştirebilir. Amaç öğrencinin menfaati gözeterek bir şey öğretebilmek. 7.sınıf, 8.sınıf ve 9.sınıflar stajlar için pratik gelişim sağlamak amaç edilmiştir. Hatta bunun için 9.sınıfta ilave seçmeli dersler vardı. Yabancı dil veya teknik bir dersi kabul edebiliyorsunuz.

10.sınıf sınav yılıdır. Çünkü bu yıl 2 aşamalı, hem sözlü, hem yazılı sınava tabi olunacaktır. Mezun olmanız durumunda Meslek Yüksek Okulu’na gitme veya teknik işçi olarak bir işletmeye girme şansınız var.

3.tercihte verilen dersler dil, matematik, fizik, biyoloji, kimya, din, bilgisayar, teknik tasarım, müzik, sanat, tarih, coğrafya, İngilizce ve spor’dur. Burada da 5.sınıf ve 6.sınıfta en sade haliyle tanışma ve kaynaşma dönemi diyebiliriz. 6.sınıftan sonra mecburi ikinci bir yabancı dil tercihi var. Bu tercih size teknik olarak daha üstün bir eğitim sağlamak amacındadır. Hatta Latince de öğrenme mecburiyeti sağlıyor. 10.sınıftan sonra kriteri daha da yükselterek

13.sınıf sonundaki mezuniyet sınavına hazırlar. Bu mezuniyet size doktoranın veya mühendisliğin önünü açacaktır.

Almanya’da zorunlu eğitim 18 yaş ile sınırlıdır. Bu süre boyunca sınıf kitaplarını okul karşılamaktadır. Her sene teslim edilen kitapları ikinci sayfalarında bulunan damgalarda “Sınıf, No, İsim ve İmza” tablosunu imzalardım, kaplardım ve yıl sonunda iade ederdim. Hatırladığım bana teslim edilen en eski kitap 16 yıllıktı.

Tercih yapıldıktan sonra eğitim de sorumluluk aldınız demektir. Mesela; okulu kırmak burada olduğu kadar kolay değildir. Okula gelmeyen öğrenciyi okul yönetimi aile ve polise bildirmektedir. Ayrıca sınıfta kalırsanız tercih sırasına göre bir alt tercih okuluna gönderilirsiniz ve tekrar sınıfta kalırsanız özel okul tabir edilen “Tembeller Okulu”na gönderilirsiniz.

Bu ülkede gördüğüm eğitim ise temelden ve bilgiden çok zayıf. Benim aldığım eğitim ile Türkiye’deki eğitim düzeyi arasında en az 3 sınıf farkı var. Nitekim kesin dönüş yaptığımızda, bakanlıktan benim için 8.sınıfa gitme onayı verildi. 10.sınıfa giden akrabama matematik, 11.sınıfa giden akrabama da İngilizce eğitimi verdim. Gerisini siz düşünün.

Benim gördüğüm bu ülkede öğrencileri düşünen yok, aileleri düşünen yok, okumuş, okumamış umursayan yok. Ayrıca öğrencilere gerekli destek verilmiyor. En basiti çalışkan öğrenciyi tembel olanından ayıramıyorsunuz ve aynı kefeye koyuyorsunuz.

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo