Doğru Başlangıç İçin Taktikler

TT: Doğru Başlangıç İçin Taktikler

"Hangi işi yapmak istiyorum?", "Nereden başlamalıyım?", "Doğru seçim yapabilecek miyim?". Bütün bu sorular ve daha birçoğu kariyer planlamasında kritik önem taşıyor. Bu sorulara doğru yanıt vermenin ise aslında basit birkaç "püf noktası" var. Önemli olan bu noktaları dikkate alıp kariyerin başında hayata geçirmek. Uzmanlara göre bu sayede istihdam piyasalarında rekabet avantajı sağlamak da mümkün.

Kariyer hayatında doğru karar almak için aslında basit birkaç yol izlemek yeterli. Yine de bu yolları izleyen kişi sayısı oldukça az. Bu da kişilerin tüm iş hayatını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle iş hayatına atılmadan önce birkaç önemli konuya dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, en iyi yaptığınız işi öğrenmek için kendi bilgi ve becerileriniz yeterli. Yaşamdaki öceliklerinizi belirlemeniz ise iş hayatında doğru seçim yapmanızın sırrı olabilir. Çoğu kimsenin fazla zaman ayırmadığı özgeçmiş ise kariyere başlarken kritik önem taşıyor.

Dünyanın en önemli insan kaynakları şirketlerinden Adecco ve Lee Hecht Harrison'un "kariyere başlarken" isimli çalışması, kariyerine yeni başlayan kişilere bu konularla ilgili detaylı bilgiler veriyor. Yeni mezunlara rehber niteliği taşıyan bu çalışmayı sizler için derledik.

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

En İyi Yaptığınız İş Nedir?

Kişiler kariyerlerine başlamadan önce en iyi yapacakları işi bulmak zorundadır. Burada becerilerin ve bilgi birikimlerinin düşünülmesi faydalı olabilir. Sonuçta eğitim, iş hayatı, gönüllü çalışma, yaşam deneyimi gibi farklı tecrübeler sonucunda oluşan beceriler ve bilgi birikimleri iş piyasasındaki değeri ortaya çıkarıyor. Bu nedenle bu becerileri doğru tanımlamak, kişinin kendi değerini ilgili taraflara iyi aktarabilmesi için kritik önem taşıyor.

 

TT : En İyi Yaptığınız İş Nedir?

Yapmayı İstediğiniz İş Nedir?

Kariyerinize başlamadan önce ikinci odaklanmanız gereken konu, yapmayı istediğiniz işi bulmak. Bunun için detaylı bir araştırma gerekli.

 

TT : Yapmayı İstediğiniz İş Nedir?

Yaşamınızdaki Öncelikler Neler?

Yaşamdaki öncelikleri belirleyen en önemli kriter, kişisel tercihlerdir. Bu nedenle kişisel tercihlerin belirlenmesi gerekir. Kişilerin profesyonel hedefi ve kariyer vizyonuyla yaşam tarzınızdan doğan ihtiyaçlarının tutarlı olması iş tatminini artırır. Yer seçimi, çalışma saatleri, ücret gibi konular burada büyük önem taşır.

 

TT : Yaşamınızdaki Öncelikler Neler?

Profesyonel Hedef Belirtmek Önemli

Profesyonel hedef doğru iş de yer almak için kritik önem taşır. Aslında bu hedef, çalışmak istediğiniz alanın, yapmak istediğiniz işin özet tanımı.

 

TT : Profesyonel Hedef Belirtmek Önemli

Özgeçmiş Ne İşe Yarar?

Günümüzde kariyere başlamanın artık tek yolu bir özgeçmiş ile işe başvurmak. Bu nedenle yapılacak ilk işlerden biri doğru ve özenli bir özgeçmiş hazırlamaktır.

 

TT : Özgeçmiş Ne İşe Yarar?

Dikkati Başarılara Odaklayın

Kişiler mülakata girdikten sonra geride bir izlenim bırakırlar. Özgeçmiş bu izlenimin sağlamlaşmasına destek olur.

 

TT : Dikkati Başarılara Odaklayın

Özgeçmişin Olmazsa Olmazları

Özgeçmişin olmazsa olmazlarını 10 başlık altında topladık.

 

TT : Özgeçmişin Olmazsa Olmazları
Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo