Akrobasi Uçakları Nasıl Çalışır?

TT: Akrobasi Uçakları Nasıl Çalışır?

Akrobasi uçakları, günümüz insanının bir tutkusu haline gelerek, insanoğlunu teknolojik olarak yönlendirmeyi başarmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte, sürekli devrim niteliğinde yenilikler çıkmıştır. Peki, gökyüzünün bir parçası haline gelen akrobasi uçaklarının, nasıl çalıştığını biliyor muydunuz? İşte bu makale, tam size göre. Haydi başlayalım.

Akrobasi Uçaklarının Aerodinamik Yapısı

Akrobasi uçaklarının dış görünümü, ince ve uzundur. Yüksek hızlara çıkabilmeleri için aerodinamik yapılarının, sürtünmeyi azaltması gerekmektedir. Sürtünme artar ise; akrobasi uçağı yavaşlar ve güç veren motoru, fazla yakıt tüketmeye başlar. Bu sebepledir ki güvenlik sebebiyle; akrobasi uçakları, sürtünmeyi arttıracak bir yapıyla tasarlanmak istemez. Peki, o ağır aerodinamiği havaya kaldıran motorlar, nasıl bir güç sergilemektedir?

Güçlü Motorlar ve Çalışma Mekanizması

Elbette uçağı üreten, motoru veya tekerliği üretmez. Örneğin; Rolls Royce, General Electric gibi markalar, dünyanın önde gelen motor üreticileridir. Her akrobasi uçağı, aynı tip motora sahip olamamakla birlikte aynı performansı sergilemez. Turbojet, Turbofan, Turboprop, Vbet gibi motor tipleri mevcuttur.

Örneğin; üreticisi Kanada olan ve hali hazırda Türk Yıldızlarının gösterilerinde kullandığı Canadair NF-5 tipli çok amaçlı jet uçağı, çift motorlu turbojet motordan güç almaktadır. Akrobasi uçakları pilotları, uçuş öncesi motorlarının son kontrolünü sağlayarak emniyeti sağlar. Uçaklarına ilk olarak elektrik verirler. Ardından vermiş oldukları bu elektrik ile kokpitteki switch(düğme) ile uçaklarının hava alığını açarak motora hava girişi sağlar.

Hava girişi ile motorun yanma odasına yakıt depolayarak ıdle(rolanti) denen hızda çalıştırır. Motorları çalıştıran pilot ise kokpitteki dijital göstergelerden, motorların devir saatlerini kontrol eder. Devir saatleri normal ise uçağın aviyonik parçalarının kontrolünü sağlar. Kontrol sonunda; her bir durumun, doğru yapıldığının bilincinde olarak, kanopi'nin(kokpiti kaplayan cam kesit) kapatılması sağlayarak uçuş için iznini ister.

Tek Amaçları, Tutku ve Heyecan

Akrobasi uçakları hızlı uçmanın yanında, ülkelerinin emin ellerde olduğunu da bildirmek isterler. Onları izleyen milyonlarca kişiye; tutku ve heyecan aşılamak isterler. Eğer sizlerde bu tarif edilemez, tutkuyu ve heyecanı yaşamak istiyorsanız, en yakın gösteri için akrobasi timlerinin takvimini, kontrol etmeyi unutmayınız.

 

 

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

 

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahis Tanıtımı, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo