chalilozdemir

Çevrimiçi : 1
Bülten

Search Engine Webmaster

Bumerang - Yazarkafe

Traffic Exchange

Bir Milyoner Olabilirsin

TT:Bir Milyoner Olabilirsin

Gerçekten bir Milyoner olmak istiyor musun?

Neredeyse herkes bu soruya «Evet, Evet, Evet» diyor, ama sonra da «bir şey satmak için» etrafta dolaşmak zorunda kalıyor.

Her ay e-posta adresime yüzlerce soru alıyorum. Aldığım soruların bazıları şöyle; «Satmak için ürünleri nerede bulabilirim?» - veya - «Komisyoncuları nerede bulabilirim?» - veya - «Toplanmış kaynakları nerede bulabilirim?».

Onların amacı, hedefi, tabii ki «Para Kazanmak» - ancak bu konuda pek başarılı olacaklarını sanmıyorum.

Satmak için binbir çeşit ürünün olabilir – ancak herhangi bir alıcın yoksa, para kazanman mümkün DEĞİLDİR.

Bunun yerine bir şey satmak istiyorsan öncelikle ALICI bulmaya odaklanmalısın. Bu her işte başarının «asıl sırrı»dır. «Alıcı» olmadan para kazanamazsın ve «satmak için ürün» aramaların da, harcadığın tüm zaman da boşa gitmiş olur.

Elinde bir «alıcı» yokken, «satıcı» aradığını düşünmek bile istemiyorum.

Etrafına bir bakın. «Satıcılar» her yerde... Her sokak köşesinde, her kasaba da, ülke genelinde her yerde – ve hepsi mal ve hizmetleri için daha fazla «alıcı» bulabilmeyi umuyor ve dua ediyorlar.

Gerçeğin kendisi ise, NEREDEYSE her «satıcı», eğer onlara gerçek bir «alıcı» getirmene karşılık seve seve bir komisyon ya da belli bir ücret ödemeye razı olmalarıdır.

Bunun da ötesinde, eğer elinde «alıcılar» varsa, «satıcılar» seninle temasa geçeceklerdir.

Herhangi bir perakendeciye sorun bakalım, her hafta kaç kişi pazarlamacı olarak - «satıcı» - mağazalarını aramaktalar. Perakendeci «satıcılar» için etrafına bakmaz veya aramaz. Perakendeciler «alıcılar»a sahip oldukları için «satıcılar» onları aramaktadırlar.

Şahsen, ben, ürünlerini veya hizmetlerini alıcılarıma satmam için, «satıcılar» dan her hafta yüzden fazla teklif alıyorum.

Sence internet pazarlama uzmanları neden e-posta listesi oluşturma hakkında bu kadar çok vurgu yapıyorlar? - Onlar bunu bildiği gibi bende biliyorum ve uyguluyorum.

Yüz «alıcı» binden fazla «satıcı»dan daha değerlidir.

Bu bile küçük bir gerçek olmasına rağmen, tek başına «satıcı» yerine «alıcı» bulma çabalarına odaklanman ve ağırlık vermen gerektiğini göstermektedir – ama ...

Alıcıları nerde bulabilirim?

Etrafına bir bakın.

Türkiye de bugün 78 milyon dan fazla insan vardır. Bunların her biri; doğrudan veya dolaylı olarak her gün bir şey satın alıyor. Ya kendisi için satın alıyor ya da başka birisi için satın alıyor. - Ve, onlardan «Online» (çevrimiçi) bulabileceğinden daha fazlası «Offline» (çevrimdışı)dır.

Bireysel alıcıları bulmak... Niche (niş) pazarı... Yaklaşık olarak 76 milyon alıcılı bu grupta herhangi bir ürünün veya hizmetin sadece internet üzerinden satışı için bir e-posta listesi oluşturulması oldukça zordur. - Bu yapılabilir ama uzun zaman ve özel çaba gerektirir. - Peki...

Neden başkası bunu senin için yapmasın?

Bir düşün!

Her «satıcı» potansiyel bir «alıcı» dır.

Mağazalar müşterilerine satmak için ürünlerini öncelikle başka bir satıcıdan «satın almak» zorunda. - Örn. Ayakkabı mağazaları başka ayakkabıcılardan ürün «satın almak» zorunda. - Yani, her «satıcı» sattıkları ne olursa olsun, bir yerden veya birinden bu envanteri «satın almak» zorunda.

Bu «satıcılar» zaten kendi ürün ve hizmetleri için her gün tüm zorluklara rağmen «alıcı» bulmak zorundalar. Neden onların çabalarına yük bindireyim?

Bahse girerim ki, semtinde bu tür satıcı/alıcı 50 ila 100 (belki daha fazla) vardır - ve - bu «satıcılar» öyle bir veya iki adet satın almazlar... Onlar bir seferde en az bir düzine veya daha fazlasını satın alırlar. Bazıları bir üründen bir defada binlerce, hatta milyonlarca satın alıyor.

Eğer bir seferde, bir alıcıya bir milyon ürün satarken, her üründen 10 kuruş kar elde edersen, ne kadar para kazanabilirsin (ve bu ya hergün tekrarlanırsa!)?

Tamam... Diyelim ki, satışa hazır bir milyon ürünü olan birini tanıyorsun.

Bu arada, bir milyon ürün az buz değildir. - Benim öğrencilerimden biri, geçende sekiz milyon (8.000.000) kozmetik ürününün satışı için benimle temasa geçti. - O tanesinde 1 kuruş kar yapsa, sence tahminen kazancı ne olur? (Eminim senin bir yıllık gelirinden fazladır).

Ürün başına 10 kuruş kazanabilmen için, ürün sahibine DANIŞIN, belki size ürün başına 10 kuruş komisyon ödeyebilir - EĞER - ona toptan alıcı bulabilirsen.

Öyleyse bir daha öncü satıcı olarak deneyebilirsin ve şimdi her biri 55 kuruş olan 100.000 ürünlü 10 parti satışı yaparsın - veya - 10.000 ürünlü 100 parti - veya - 1.000 ürünlü 1.000 parti - veya - ...

Bu ürünlerin piyasada perakende satış fiyatı 5 TL den ve toptan satış fiyatı 3 TL den satıldığını varsayalım - ama – ürünlerin sahibi olan kişi ürün başına sadece 45 kuruş istiyor.

Eğer nakitin varsa tamamı olan bir milyon ürünü 450.000 TL ye alabilirsin ve bunu küçük satıcılara toptan tanesini 1,50 TL den verebilirsin (nizami toptan satış fiyatı olan 3 TL yerine). Ya da, perakende olarak tanesini 3 TL den satabilirsin (nizami perakende satış fiyatı üzerinden %40 indirim yaparak).

Ürün satmaya başlama kararın ne olursa olsun, ürünlerin için gerçek bir alıcı bulana dek sinirlenebilirsin, kızabilirsin, çıkmaz sokaklara girebilirsin ve bu yüzden sahtekarları ve sahte ürünleri elemelisin.

Tabii ki, herhangi bir tarihte bir satış yaptın. Bu «alıcı» dosyalarına «bilinen alıcı» olarak girecek. - Onun ne aldığını «bileceksin». Onun ne kadar aldığını «bileceksin». Onun ne kadar ödediğini «bileceksin». - Yani, bir daha ki benzer parti satışı denk gelirse, onun bunu alacağını «bilmelisin».

Bu birinci yoldur. Şahsen, ben bunu diğer komisyoncular, öncü satıcılar ve araçlı satıcılarla güçlerimi birleştirene kadar 12 yıl boyunca yaptım. - Ne zaman arkadaşım ve ben bulgularımızı diğerleriyle paylaşmaya başladık... ücret ve komisyonlarımız bölündü... bireysel karlarımız katlanarak büyüdü. - Ama ...

Biz hala listemize eklemek için bir «bilinen alıcı» bulana kadar sinirleniyoruz, kızıyoruz, çıkmaz sokaklara giriyoruz ve sahtekarlar ile sahte ürünleri elemeye çalışıyoruz.

Daha iyi, daha hızlı, daha kolay bir yolu olmalıydı.

Her «satıcı» bir «alıcı» olsa bile bunu anlamamız uzun sürmedi...

Her «alıcı», «bilinen alıcı» değildir.

İhtiyacımız olan satıcıların/alıcıların nizami olarak «ne» satın aldıklarını; «ne kadar» satın aldıklarını; ve «kaça» satın aldıklarını elde etmek için bir yol.

Arkadaşım ve ben yaklaşık 5 yıllık bir çalışma sonucunda «alıcılar»ın ne satın aldıklarını, ne kadar satın aldıklarını ve kaça satın aldıklarını bize bildirmeleri için bir metot bulduk... KISACA... Onlara bir şeyler satmadan önce «bilinen alıcı» oldular.

Daha sonra bir milyon ürünümüz oldu. Biz «bilinen alıcı» listemiz dışından bir seferde bir milyon (veya daha fazla) ürünü satabilecek birini bulmak istiyorduk. - Eğer bizim fiyatımız «bilinen alıcı»ların o ürüne ödediğinden daha düşük ise, onlara herhangi bir ürün satmak zorunda değildik. Biz sadece bizde daha iyi fiyata ürünler var diye söylediğimiz ve «bilinen alıcı»lar elimizde mevcut olan ürünleri alacaklarını söylediler.

Çok eğlenceliydi. Çok kolaydı ve çok çok kazançlıydı.

Arkadaşım ve ben ülke genelinde ve dünya çapında diğer araçlı satıcılarla iletişim kurarken, hızlı paylaşımlarımızı hızlı bir şekilde bitirdiğimiz için o araçlı satıcıların hepsi şaşırdılar.

Arkadaşım ve ben, metotumuz olan «bilinen alıcı»ları tanımlanması, sınıflandırılması ve ölçümlemesi yöntemini ASLA kimseye (tabii ki, çocuklarımız ve torunlarımız hariç) söylemeyeceğimize dair birbirimize söz verdik – ama ...

Yöntemimizi geliştirmeye başlamadan önce arkadaşım ve benim yaptığımız aynı şeyleri yapmaya başlamanda hiçbir neden yok... Doğruca senin semtinde... Bizim izlediğimiz yolun aynısını izle...

Birincisi... Yerel Telefon Fihristi'ndeki Sarı Sayfaları'nın bir kopyasını alın. - Bir kategori seç ve başla.

Örnek olarak, «Yapı Malzemeleri»ni kullanmak istiyorum... Her zaman çok aktif bir kategoridir. Burada Bursa/Marmara bölgesinde 107 kuruluş listelendi ve komşu olan iki vilayeti de katmadım... Kütahya/Ege bölgesi ve İstanbul/Marmara bölgesi.

Şimdi şu «Yapı Malzemeleri» satıcılarını tek tek ziyaret et. -

Hatırlatma: Madem ki, Yapı Malzemeleri satıyorlar, muhakkak bir yerde birinden onları satın alıyorlardır.

«Yapı Malzemeleri» satıcılarını ziyaret ettiğinde, sattıkları belirli ürünleri not alalım; o ürünleri kaça sattıklarını – ve – görüntüdeki envanterin ne kadar bulunduğunu da not alın.

Birçok üreticilerle irtibata geçip onların envanterleri hakkında ne kadar ödeme yaptıklarını bulmaya çalışmak isteyebilirsin – ama – bir yöntem olarak arkadaşım ve ben perakende satış fiyatının %40 'ını kullanıyorduk. Muhtemelen biraz daha fazla ödemişlerdir ancak miktar olarak %40 yeterli olacaktır.

«Yapı Malzemeleri» satıcı bir seferde her bir üründen «ne kadar» aldığına dair fikir edinebilmek için görüntüdeki envanterin sayımını alabilirsin. «Satıcı» bir seferden daha fazla almış olabilir – ancak – eğer o ürün görüntüdeki envanterde çok sayıda bulunuyorsa, muhtemelen onun aldığı miktar belirlenmiş zamanda aldığı miktardan daha az değildir.

Bir kere «Yapı Malzemeleri» satıcılarının ne tür ürünler alabilecekleri hakkında bir fikire sahip olmanız lazım, çünkü onlara satmak için bir şey bulmak zorundasınız.

Lütfen, lütfen, lütfen... Hiçbir koşul altında, bir hat üzerinde bulunan «Yapı Malzemeleri»nin yerini tespit ettiğiniz satıcılarına/alıcılarına satış YAPMAYIN. - Bazı ürünler için başka satıcı olmasını istiyorsunuz... Aynı ürünleri, aynı fiyata satan diğer tüm satıcılarla birlikte rekabet içindesiniz.

İhtiyacın olan kapatmalar ve tasfiyeler – ancak – yerini tespit ettiğin birkaç olası alıcı bulana kadar herhangi bir satıcı aramaya başlama.

Gün içinde arkadaşım ve ben, kapatmaları ve tasfiyeleri bulabilmek için üreticiler, tedarikçiler, ithalatçılar ve hatta iflas avukatlarıyla ile bir demet para harcadığımız uzun mesafeli telefon görüşmeleri (dakikasına 1 TL den daha fazla ödedik) yaptık. - İnternet bunu daha hızlı, daha ucuz ve daha kolay bir hale getirdi.

Bugün tek yapman gereken şey bir internet araması... «Yapı Malzemeleri» +kapatmalar – ve – «Yapı Malzemeleri» +tasfiyeler...

Bu arada, bölgendeki yerel «Yapı Malzemeleri» satıcılarının bu ticari işlemden haberdar olma ihtimali 99 da 1 dir.

Eğer birkaç «Yapı Malzemeleri» kapatma yeri tespit ettiysen, hangi ticari işlemi seçeceğine karar vermelisin... bir komisyoncu olarak mı, bir öncü satıcı olarak mı, yoksa kendi hesabına mı tekrar satmak için o partiyi satın alacaksın.

Bir kere hazırlığını yaptın mı kazanmaya başlayabilirsin. Şimdi «Yapı Malzemeleri» satıcılarına geri dön ve onlara reddedemeyecekleri teklifi yap. - Eğer her bir ticari işlemde öldürme teşebbüsünde bulunmadıysan, satıcıların/alıcıların teklifini ne kadar hızlı bir şekilde almak isteyeceklerine şaşıracaksın.

Bir satış yaptığında alıcıyı «bilinen alıcı» listenize ekle, çünkü onun ne aldığını «bilirsin», onun ne kadar aldığını «bilirsin» ve onun ne kadara aldığını «bilirsin». - Bir daha ki benzer ticari işlemde bu ürünleri kimin alabileceğini «bilirsin».

Haftada 5 ssatten fazla zamanını almamalı... Akşamları ve hafta sonları... Her şeyi yapman için zaman kalmalı.

Önemli Geri Dönüş

Bu raporu yazmayı bitirir bitirmez bazı arkadaşlarıma düşüncelerini almak için gönderdim. - Onlardan biri şöyle dedi...

«Birinin bu tür ticari işlem yapması haftalar, hatta aylar alabilir.»

Öyleyse, şunu ekleme ihtiyacı duydum...

Şimdi ne kadar para kazanıyorsun?

Eğer kazancın ortalamanın üstündeyse yıllık gelirin 30.000 TL civarındadır... Haftada 40 saat çalışıyorsun... Yılda 2.000 saatten fazla eder. (Ulusal ortalama ücreti 30.000 TL'den daha düşüktür ama bu rakam bana benim gösterim için hizmet edecek.)

Haftada 5 saat çalışarak, satış başına ortalama kazancın 500 TL olan 60 satışı ne kadar zamanda yaparsın? - Sonra tekrar, satış başına ortalama kazancın tam 1.000 TL olan 30 satış yapabilirsin – veya – satış başına ortalama kazancın 5.000 TL olan tam 6 satış yapabilirsin – veya – kazancın 30.000 TL (veya daha fazla) olan bir (1) satış yapabilirsin. - Yıllık 2.000 çalışma saati yanında bu sana yıldırım düşmüş gibi olmaz mısın?

ANIMSATMA: Gerçekten «satmak» için hiçbir ürünün yok. Çünkü satıcılar/alıcılar halihazırda sunduklarınızı satın alıyorlar... Ancak bunu onlara, yani bu ticari işlemi (onlara daha fazla para kazandırıyorsun) çok daha iyi bir teklifle sunuyorsun... Gerçekten yapman gereken tek şey, onlara genellikle satın aldıklarını daha iyi bir fiyata sahip olduğunu söylemek ve (çoğu kez) onlar bu ürünleri senden doğrudan satın almak isterler.

Hey... Ben örnek olarak yalnızca «Yapı Malzemeleri»ni kullandım. Telefon Fihristi'nin Sarı Sayfaları'ndaki diğer yüksek kazançlı kategorileri göz ardı etme... Oyuncaklar, Kamp Malzemeleri, Ayakkabılar, Bilgisayarlar, Otomobil Yedek Parçaları ve Aksesuarları, Spor Eşyaları, Restoran Malzemeleri ve Tedarikçileri, Mobilya, Su Tesisat Elemanları ve Tedarikçileri, Giyim, Boya, Endüstriyel Malzemeler ve Tedarikçileri – ve – «İndirim Mağazaları»nı kafandan sakın çıkarma... Onlar demet demet değişik şeyler satın alırlar.

Arkadaşım ve ben bu yöntemi bulana kadar çok çalıştık... Ben artık yaşlandım ve arkadaşım da tamamen emekli oldu, bu yüzden arkadaşımın izni ile bu metodu yalnızca seninle paylaşmak istiyorum...

Yazım hatalarından ötürü rahatsız ettiğim için özür dilerim – ancak – yaşlı bir adamım...

Yalnız anımsa, hayatında çevrimiçi bulabileceğin alıcılardan daha fazlası uzakta, kolay bulanabilir çevrimdışı alıcılardır.

NOT: Sadece açıkladığım yöntemi kullanarak bir yılda veya daha erken bir milyon kazanabilirsin. - Kendine iyi bak...

 

 

 

Diğer Yararlı Yazılarımız :

 

En Çok Okunan Yazılarımız :
Düzenleyen: C.Halil Özdemir